Hit (2944) D-700

Yeni Orkun

Yazar İşl.Müd. : Sahibi :
Yayın Logosu : Yayın Dili : Türkçe
Yayın Aralığı : Dergi Türü : Fikir, Sinema
Ekleyen : /2014-05-18 Güncelleyen : /0000-00-00
Yeni Orkun(03.1988-12.1989)

Aylık Türkçü dergi”. İstanbul’da 20 sayı yayımlandı.
26x19 sm boyutlu, 16 sayfalı olan dergi 1. hamur kâğıda basılıyordu. Kapak olan ilk sayfasında, küçük bir “Yeni” sözünden sonra iri harflerle tasarlanmış, sayfa enini kapsayan “ORKUN” logosu veriliyordu. Logonun altındaki geniş alanda, ilgi çekici tasarımlar ve/ya fotoğraflar yer alıyordu. Altta da sayı belirteci, çıkış tarihi ve fiyatı bulunuyordu. Fiyatı 300 lira ile başlayıp 1.500 liraya kadar yükselmişti.
“Kurucusu: Atsız’ anlatımı taşıyan Yeni Orkunun imtiyaz sahipliğini Refet Körüklü üstlenmişti. Yazı işleri müdürü ise İsmet Tümtürk'tü. Başlıca yazarları İsmet Tümtürk, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar, Muzaffer Eriş, Âlim Gerçel, Altan Deliorman, Ahmet B. Ercilasun, Refet Körüklü, Şahabettin Yücel, Erk Yurtsever, Niyazi Yıldırım Gencosmanoğlu, Tekin Erer, Mustafa Kayabek, Reha Oğuz Türk- kan, Yasin Arslan, Enis Turan, Fahri Ersavaş, H Rıdvan Çongur, Türükoğlu C. Gökalp, Faruk Çil, Basri Gocul, Âlim Gerçel, Mir'at Özçamlı, Nef'i Demirci, Hayranî Ilgar, Yağmur Çavuşoğlu, Bilgehan Atsız Gökdağ, Sadettin Gömeç, Celâl Öcal, Sabri Özcan San, vb. idiler.
Dergi, “Orkun süreci”ni başarı ile sürdüren bir yayın organı oldu. Tevetoğlu’nun 1944-47 Türkçülük Dâvâsı’nın sanıklarını ve dâvâ ile ilgili önemli olayları anlattığı “Biz bin dokuz yüz kırk dörtlüler” ana başlıklı, uçmağa varışı yüzünden tamamlanamayan dizi yazısı özellikle önemli idi.
Adres :
Telefon :
Fax :
E-Posta :
Yayınlayan Kurum / Matbaa :
Yayınlandığı Ülke :
Yayınlandığı Şehir :
Yayın Başlangıç Tarihi : 31.988
Yayın Bitiş Tarihi : 121.989
Yayın Sayı Adedi : 20