Hit (4835) D-6

Doğu ve Batı Dergisi

Yazar İşl.Müd. : Sahibi :
Yayın Logosu : Yayın Dili : Türkçe
Yayın Aralığı : Dergi Türü : Edebiyat, Fikir, Sanat, Siyasî
Ekleyen : Nurgül Çepni/2010-03-13 Güncelleyen : /0000-00-00

Doğu ve Batı Dergisi

Siyasî Fikir, Sanat, Edebiyat Mecmuası.

Birinci sayısında : «Cemiyeti bir insana benzetirsek, siyaset o insanın düzenleyen eli, iktisadî faaliyetler de doyuran midesidir. Binanaleyh her iki faaliyet de ancak ve ancak insanlığın vasfı olan düşünce ve duygu yani fikir ve sanat için olmalıdır. İşte bugünün münevveri böyle bir sosyal düzensizlik içinde bunalmış ve fikrî bir açlık yanında bir sanat susuzluğunu duymaktadır.»
«Münevverin duyduğu fikir ve sanat açlığını gidermek ve çorbada tuz kabilinden de olsa, geleceğin muhteşem fikir dünyasına hizmet etmek amacı ile...» şeklinde çıkış sebebini açıklayan Doğu ve Batı`da hikâye, şiir, tenkit ve çeşitli sanat konularında yazılar, incelemeler ve kitap tanıtmaları yayınlandı.

M. Cevdet Anday, M. Şekip Tunç, Celâl Sılay, Â. Halet Çelebi, Sabahattin Kudret (Aksal), Bediî Şehsuvaroğlu, Nurullah Berk, S. Faik Abasıyanık, Orhan Kemal, Atalay Yörükoğlu, Orhan Hançerlioğlu, Necip Alsan, Haldun Taner, F. Hüsnü Dağlarca, Oktay Akbal, Mümtaz Turhan, Burhan Apaydın, Fürüzan Hüsrev Tökin, Faik Baysal, Baha Çalt, Kemal Sarıgöllü, Hakkı Anlı, Muvaffak Benderli, Gültekin Elibal gibi imzaların yazı kadrosunda yer aldığı Doğu ve Batı`nın Haziran 1954 sayısı Sait Faik`e ayrılmıştır.


1952 yılında 3 sayısı küçük boy ve 18 sayfa olarak yayınlanan Doğu ve Batı daha sonra 8 sayfa ve büyük boyda yayın hayatına devam etmiştir.

Adres :
Telefon :
Fax :
E-Posta :
Yayınlayan Kurum / Matbaa :
Yayınlandığı Ülke :
Yayınlandığı Şehir :
Yayın Başlangıç Tarihi : 01.Ağu.52
Yayın Bitiş Tarihi : Nis.56
Yayın Sayı Adedi : 30