Hit (3991) D-244

Altyazı Dergisi

Yazar İşl.Müd. : Sahibi :
Yayın Logosu : Yayın Dili : Türkçe
Yayın Aralığı : Dergi Türü : Sinema
Ekleyen : Nurgül Çepni/2010-03-10 Güncelleyen : /0000-00-00

Altyazı Dergisi

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan bir grup arkadaş tarafından 2001 yılında kurulan Altyazı, herhangi bir yayın grubuna dahil olmayan, tümüyle bağımsız çabalarla çıkartılan bir sinema dergisi ve içeriğinde de bağımsızlık ilkesini takip eden bir yaklaşıma sahip.

2001’in Ekim ayından bugüne her ay düzenli olarak yayımlanan Altyazı Aylık Sinema Dergisi, film eleştirisi ve analizine önem veren bir yayın anlayışı benimsedi.

“Sinema üzerine düşünen bir dergi” fikriyle yola çıkan Altyazı, bir yandan Türkiye’de vizyona giren filmlerle ilgili yorum odaklı yazılara yer verirken, diğer yandan da anaakım medyada fazla yer bulamayan kısa film, belgesel ve deneysel sinema gibi alanlara görünürlük kazandırmaya çalıştı.

Altyazı, derleme ve çeviri yazılara kapılarını kapayan, tümüyle özgün içeriğe odaklanan yayın politikasıyla, yeni ve genç sinema yazarlarının düşüncelerini ortaya koyacağı açık bir platform oluşturmayı ve böylelikle ülkedeki sinema kültürüne canlılık kazandırmayı amaçlamıştır.

2001 yılında fotoğraf sanatı dergisi Geniş Açı’nın desteğiyle yayın hayatına başlayan dergi, kısa sürede öğrencilerden akademisyenlere, sinemaseverlerden sinemacılara kadar pek çok farklı alandan kişinin yazılarıyla katkıda bulunduğu, paylaşım ve iletişimi esas alan bir yapıya sahip oldu.

2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin bünyesine dahil olan dergi, o günden bugüne bir Boğaziçi Üniversitesi yayını olarak bayilerdeki yerini alıyor ve dağıtımı ülke çapında gerçekleştiriliyor.

Altyazı, popüler ve popüler olmayan filmler arasında ayrım gözetmiyor, geniş dağıtım ağına sahip filmler kadar küçük dağıtımcılar tarafından az kopyayla gösterime sokulan filmlere de sayfalarında geniş yer ayırıyor.

Yurtdışından ve yurtiçinden sinemacılarla yapılan kapsamlı söyleşiler, sinemayı tarihsel bir bağlam içerisinde düşünmeye çalışan tematik yazılar, yönetmenlerin sinemalarını enine boyuna inceleyen dosyalar ve film eleştirileri Altyazı dergisinin içeriğinin omurgasını oluşturuyor.

Bir yandan da, yurtdışı temsilcilerinin de katkılarıyla, okurlarını dünyanın çeşitli film festivallerinden ve dünya sineması gündeminden birinci elden izlenimler sunarak haberdar etmeye çalışıyor.

Türkiye’de düzenlenen film festivallerine de büyük önem veren dergi, festival programlarıyla ilgili detaylı içerikler hazırlamanın yanı sıra, çeşitli festivallerle ortaklaşa etkinliklere de imza atıyor.

İstanbul kapsamında kısa film ve film tartışması konulu etkinlikler düzenleyen Altyazı, 28. İstanbul Film Festivali’nde ‘Ortadoğu Sinemaları Konuşmaları’ başlıklı bir panel düzenledi.

Altyazı ekibi, festivallerle ve diğer organizasyonlarla gerçekleştirilen bu gibi ortak çalışmalarla, Türkiye’de alternatif bir film kültürünün gelişmesinde aktif bir rol oynamayı ve yazı yazmakla sınırlı kalmayıp film üretimine doğrudan katkı sağlamayı amaçlıyor.

2007 yılında Altyazı, Film Society of Lincoln Center’ın, ArteEast ve The Moon and Stars Project’le ortaklaşa düzenlediği Zeki Demirkubuz toplu gösterimi için İngilizce bir kitap hazırlayarak ilk uluslararası işbirliğine imza attı.

Dergi yazarları bu etkinliğin hemen ardından ArteEast’in New York’ta düzenlediği CinemaEast adlı festivalde dağıtılması için ‘Turkish Cinema Now’ ismine sahip, Türkiye sineması üzerine, tümü İngilizce özel bir sayı hazırladı.

Altyazı ekibi, 2009 yılında gerçekleştirilen Rotterdam Film Festivali için de ‘Young Turkish Cinema’ başlıklı bir seçkinin hazırlanmasına katkıda bulundu ve bu seçkiye ilişkin geniş kapsamlı İngilizce bir kitapçık hazırladı.

Yine son dönem Türkiye sineması örneklerine yer verilen benzer bir program da Abu Dabi’de düzenlenen Ortadoğu Filmleri Festivali’nde Altyazı işbirliğiyle gerçekleştirildi ve festival için özel olarak hazırlanmış bir katalog Altyazı yazarları tarafından hazırlandı.

Altyazı, bu gibi etkinliklerle hem Türkiye sinemasının yurtdışındaki varlığını desteklemeyi, hem de yurtdışında yaşayıp Türkiye’de yapılan sinemayı takip etmek isteyen sinemaseverlere ulaşmayı hedefliyor.

İmtiyaz Sahibi: Yamaç Okur,

Genel Yayın Yönetmeni: Fırat Yücel,

Yazı İşleri Müdürü (Sorumlu): Umut Barış Dönmez’dir.

Adres : Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi
Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampüs, 34342 Bebek/İstanbul
Web: http://www.altyazi.net/public/default.aspx
Telefon : 0212 287 70 76-86 (dahili 20)
Fax : 0212 287 70 68
E-Posta : altyazi@altyazi.net
Yayınlayan Kurum / Matbaa :
Yayınlandığı Ülke :
Yayınlandığı Şehir :
Yayın Başlangıç Tarihi : Eki.01
Yayın Bitiş Tarihi :
Yayın Sayı Adedi : 0