Hit (1839) F-943

İslamda Örtünme Şekli Var mıdır, Başörtüsü Nasıl Takılmalı, Örtünmenin Olmazsa Olmaz Kuralları Nelerdir

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Tesettür,Örtünme
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2013-08-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bazı arkadaşlarımız kitapta başörtüsü yoktur başı acık kuran okuyup namaz kılına bilir gibi düşünce ve halledeler bu konuda bizi aydınlatır mısınız (yani bedeninizi kapatın deniliyor başınızı değil diyorlar onlarla tartışıyoruz yinede bu konuda sizden yardım talep ediyorum)

el Cevab: Zamanımız kadınlarının kullandığı başörtüsü ile örtünme emrinin delilleri farklıdır. 
Ev dışına çıkılırken yabancı erkekler için olacak örtünme bütün bedeni kaplayacak örtünmedir ve bunun tanımına ancak abaye türü örtü çarşaf gibi örtüler girer.
Eşarp ise bir şekilde ziyneti olan baş boyun gibi azaları örtmektedir. 
Herhalde bunu gözetenler böyle bir söz söylemiş olsalar gerektir. 
Ama bu durum başörtüsü İslam’da yoktur şeklinde ifade edilmemelidir. Çünkü başörtüsü de aynı baştan aşağıya salınmaktadır. Omuzlardan altta kalan kısmı diğer elbiselerle örtülmektedir. Örtünme tahakkuk etmeseydi eşarp kullanmak ve kısa başörtüsü kullanmak caiz olmaz denilebilirdi.
 

2-Soru: Hocam bir bayan başörtüsünü nasıl kullanmalı? Deve hörgücü diye bir şey duydum kısaca bilgi alabilir miyiz?

el Cevab:  Saçları topuz yapıp ya da bir şekilde deve hörgücünü andırır şekilde arkada toplayıp üstüne de örtü örtmek kıyamete yakın dönemlerin nitelemesinin yapıldığı hadislerde geçmektedir. 
Kadının saçları da ziynetindendir. Bu şekilde yaparak kadınlar üzerlerine dikkat çekmektedirler. 
Kadının örtünmesine rağmen dikkatleri üzerine çekecek şekilde davranması dini değerlere bir yandan uyup diğer yandan hassasiyet göstermemesi zamanımızın bazı kadınlarının ortak özelliklerindendir. 
Hadisi şerifte bir yandan Müslüman diğer yandan nefse uyan kadın tipinin ortaya çıkacağına işaret vardır.

Mülahaza: Muhammed Akkurt
"Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığır kuyruğu gibi bir şeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah'a taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur." buyurdular." [Müslim, Cennet 53, (2857), 52, (2128).]


el Cevab: Talik;
Muhammed Akkurt 
Bu hadisin başörtülü ve tesettürlü kadınlar hakkında söylenilmesi net ve sarih değildir. Ama vücutlarını örtmekle birlikte dar giyindiklerinden çıplak gibi vücut hatlarını belli edecek şekilde giyinenlere delaleti nettir sarihtir.
Başını örten ama saçlarını kafa üstünde toplayan ve dış kıyafetle vücut azalarını belli etmeden giyinen kadınlar da çok vardır. Baş gereği üzere örtülürse bu hadisteki vaid dışında kalacaklarında tereddüt yoktur.


3-Soru: Başı kapalı, tunik altına pantolon giymiş bir bayan açık bir bayandan daha mı fazla günaha girer bu durumda hangisi daha iyidir? 

el Cevab:
Örtünme farzdır. Baş açık gezmek haramdır. 
Vücudu belli eden dar kıyafetle dış ortamda ve uygun olmayan ortamlarda bulunmak da haramdır. 
Açık bir bayan belki sadece başını örtmeme den dolayı harama bulaşmış olabilir. Başını örten ama vücudunu teşhir eden hatta erkeklerle senli benli olan kucaklaşan, erkeklerin önünde dans eden bir bayan işlediği hatalarla sadece başı açık bir bayandan daha fazla günaha girmiş olabilir. 

Allahtan utanmayıp günah işlemek bir utanç vesilesidir. Allah hepimizi korusun.
Önemli olan Allaha isyan etmekten utanmamaktır. 
Hâyâ imandandır.


4- Soru: Ben kapanmayı düşünüyorum ama doğrusunu bilmek isterim şimdi örtünmek farz bundan şüphem yok ama çok dikkat çekmeyen şeffaf olmayan başörtüyü saçı topuz yapmadan yakaya kadar bağlasak ve dar olmayan pardesü ya da ferace örtünmek için uygun mudur? Çarşaf cilbaba uygunmuş çarşaf olması şart mı pardesülü gezenler farzı yerine getirmemiş mi oluyor ben pardesü ile kapansam kapanmamış mı oluyorum bu konuda kafam karışık.

el Cevab: Bu tür konuları size kim örtünme diğer dini değerleri hatırlatıyorsa onunla halletmelisiniz. Ondan öğrenmelisiniz. Cemaatlere mensubiyet dini değerleri öğrenmede işinizi çok kolaylaştırır. Henüz sağlıklı bir topluma hitap eden bilgilendirme yapabilecek durumda değiliz. Cemaatlerden dininizi ana hatlarıyla öğrendikten sonra dini kültürünüzü geliştirmek için ilim meclislerine yakınsanız oralara devam edin. 
İlmihal kitaplarından nasıl faydalanacağınızı öğrenin. 
Bu merhaleleri geçince artık İslami bilinç düzeyinizi yükseltmenin diğer vasıtalarına açılırsınız.
Örtünme kurallarıyla alakalı daha önce genişçe bu konuyu cevapladım. Linkini buraya ekleyeyim o bölümleri okuyun. 
- Örtünmenin çok sayıda şekli var. Hangisini uygulasanız örtünmüş olursunuz. tabii örtünmenin temel kurallarına riayet ederek.


Evde Tesettürsüz Gezmenin Hükmü, Kadınlar Evlerinde Örtünmedikleri Zamanlarda Rahmet Meleklerinin Evden Uzaklaştığı İle İlgili Rivayetler Ve Kaynakları İçin Tıklayınız;

Tesettürlü Bayanların Topuz Yapmalarının ve Dışarı Çıkarken Renkli Giyinmelerinin Hükmü İçin Tıklayınız;