Hit (3449) F-72

Kayınpeder Gelin İle İlgili Dini Edepler Ve Kurallar

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Edepler,İslami Edepler
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2006-05-14 Güncelleyen : /2019-05-18

Soru:  “Kayınpeder gelinin babası gibidir” deniliyor. Bu konuda sahih bilgi var mıdır?

el Cevab: Ayeti kerimede bir kadının evlenmesinin haram kılındığı sınıflar arasında oğlunun eşi de sayıldığından, babanız hükmündedir.
 
حرمت عليكم أمهاتكم وبناتكم وأخواتكم وعماتكم وخالاتكم وبنات الأخ وبنات الأخت وأمهاتكم اللاتي أرضعنكم وأخواتكم من الرضاعة وأمهات نسائكم وربائبكم اللاتي في حجوركم من نسائكم اللاتي دخلتم بهن فإن لم تكونوا دخلتم بهن فلا جناح عليكم وحلائل أبنائكم الذين من أصلابكم وأن تجمعوا بين الأختين إلا ما قد سلف إن الله كان غفورا رحيما  [1]


Soru: Bir erkek hanımı yaşadığı sürece baldızı ile de evlenemiyor. Bu da mı aynı ?

el cevab:

Talik; 
- Erkek hanımı yaşadığı sürece değil; hanımı nikâhında olduğu ve boşandı ise onun iddet müddetinin sona ermesine kadar eşinin kız kardeşi ile evlenemez. 
- Eşinin kız kardeşi bir başkasıyla evli ise yine onunla evlenemez. 
- İki kız kardeşin bir erkekle evli olması islâmın ilk yıllarında toplumda mubah karşılanan bir uygulamaydı. Evlilikle alakalı ilgili ayetler inince sahabeden bu şekilde iki kız kardeşle evli olanlar birisini tercih edip diğerini nikâhlarından çıkardılar. 
- Erkeğin eşinin kız kardeşiyle eşiyle evli iken nikâh kıymasının haramlığı mahremlerin haramlığı gibi değildir. Daha ziyade başka birisinin nikâhında olan kadının haramlığına benzemektedir. Şu farkla ki başka birisinin nikâhında olan kadın boşansa ve iddeti bitse erkeğe helal olur. Ama kız kardeş ancak ölürse ya da erkekten boşanması tamamlanırsa erkeğe helal olur. 
- Eşin kız kardeşinin eniştesinin yanına çıkması ya da yanında bulunması fitnelenme endişesi olmadığı durumlarda caiz olabilir. 
Caizlik vechi yabancı erkeklere örtünüldüğü gibi örtünmesi ve yabancı erkeklerle edebi gibi edepli olmasıdır.

 

 

[1] en Nisa Suresi 23. ayet