Hit (2858) F-634

Özürlünün Abdesti ve Namazı, Sürekli Gelen Akıntı

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Abdest
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2029-03-16 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Benim sarı renkte akıntılarım oluyor. 2 Kez doktora gittim, ilaç kullandım geçiyor gibi oldu geçmedi. Sorum şu; acaba özel bölgeye pamuk veya peçete koysam akıntı üreme organından çıkmamış olur. Namaz abdestim geçerli olur mu?

el Cevab: Evet bu renkteki akıntı pamuk ya da peçeteyle dışarı çıkması engellense abdestlilik hükmü devam eder. Dışarı çıktığında ise çamaşırın değişmesi ve abdestin yenilenmesi gerekir. Ön ve arkadan çıkan her necis olan nesne dışarı çıktığında abdest bozulur bu bazen oluyorsa çıkıncaya kadar abdestli sayılırsınız.
Bu sürekli oluyorsa özürlü hükmünde olursunuz. Her namaz vakti için (başka bir sebeple abdest bozulmadığı sürece) bir defa abdest almanız yeterli olur.
Özürlülük hükümleri oluştuğunda her namaz vakti için bir defa abdest alırsınız ama çamaşırınıza değerse çamaşırı değiştirmeniz ya da yıkamanız gerekir.

Mülahaza: Evet sürekli olarak akıntım oluyor. Hatta bazen abdest alıp namaz kılıyorum. Sonra bir bakıyorum akıntım olmuş... Özürlü hükmüne girdiğimi söylediniz ama benim her vakit abdest alma imkanım yok. Okulum var. Teneffüsler 10 dk. Benim abdest almama ucu ucuna yetişir belki ama namaz kılmak için 1 ders beklemem gerekecek. 1 Ders beklersem akıntım olacak bu halde napayım

el Cevab: Özürlü demek bir mazeret sebebiyle Allah’ın kendisine kolaylık sağladığı mümin mükellef demektir.
-Öğleden ikindiye kadar alacağı abdest geçerlidir. Yani akıntının çamaşıra değmesini engeller ve aldığı abdestle vakit çıkıncaya kadar ne zaman fırsat bulursa o zaman namazını kılar.
Çamaşıra bulaşma olursa suyla yıkasa temizlik gerçekleşir. İz kalması namaza mani değildir. Bundan daha fazla nasıl kolaylık olabilir ki…

Mülahaza: Ö.G.S.
Normal günlerimde beyaz akıntı geliyor çamaşırımı avuç içi kadar kirletiyor bu her abdestten sonra oluyor yani sürekli oluyor, abdest tazeliyorum yine oluyor bir durum bıkkınlık veriyor ne yapmak lazım vesvese mi yoksa her geldiğinde abdest tazelemem gerekir mi?

el Cevab: Özürlü durumda olur. Her namaz için bir defa abdest alması yeterli olur. Çamaşırın kirlenmesine de dikkat etmek gerekir. Namaza başlanacağı zaman çamaşır değiştirilir ya da tampon bir nesne kullanılıp o değiştirilirse yeterli olacaktır.


Soru: içtiğim maydanoz suyu nedeniyle temizlik süresi (15 gün) dolmadan tekrar hayız hali gördüm. Sorum şu ki acaba bu özre girer mi, ibadeteri mi yapabilir miyim?

el Cevab: bir sebeple ya da sebebi bilinmeden 15 gün dolmadan oluşan ''hayz hali'' (istihadadır.) Bu durumda olan bir bayan ibadetlerini usulleri çerçevesinde yapmaya devam eder. 
''istihada, namaza, oruca ve evlilik ilişkisine mani değildir.''

 

Soru Sahibi: Aslı Şimşek
Soru: Hocam özür sahibi biri yatsı namazına yarım saat veya 45 dk. kala abdest alsa ve bu esnada özrü gerçekleşse o abdestle namazı olur mu yoksa yeni baştan abdest alması mi gerekir?

el Cevab: 
Özür sahibi her namaz vakti için bir defa abdest alsa yeterlidir. Özür sebebinden dolayı abdestini yenilemesi gerekmez. Ama abdesti bozan diğer şeyleri işlerse yeniden abdest alır.
Not: 
-Bu sorunun kısmen cevabını daha önce yazmıştım. 
Özür sahibi bedenine ya da çamaşırına değecek bir necis unsuru temizlemek yıkamak konularında ''farkındalık hali üzerine olmalıdır''.

Mülahaza: Aslı Şimşek 
Soru: Hocam evet her vakit için abdest almalı bunu biliyorum ama bu soruyu bana soran kişiye tam cevap veremedim çünkü yatsıya yarım saat veya 45 dk. kalası ifadesini kullandı ben de ezan okunmadan olmaz ezan okunur öyle abdest alırsın dedim doğrumu hocam tereddüt ettim de ben.

el Cevab: Her namazın vakti içinde o namaz için abdest alır ve özür hali müddetince bu yeterlidir. 
Bir namazın vakti henüz girmemişken aldığı abdestle yeni namaz vaktinde namaz kılamaz. İkindi için aldığı abdestle akşam namazını kılmaz. Akşam için yeni abdest alır.