Hit (2246) F-600

Hanefi Mezhebinden Birinin Farklı Mezhepteki Birine İmamlık Yapmasının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2025-12-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Hocam Hanefi mezhebinden biri farklı mezheplerden olan kişilere namaz kıldırırsa bunun için namaz niyeti nasıl olur nasıl uyulur?

el Cevab: Bir Hanefi diğer mezheplerin ictihadlarıyla amel edenlere imamlık yapsa bunda bir besi yoktur.
4 mezhep fukahası bu hak ictihad ekollerinin bağlılarının birbirlerinin arkasında namaz kılmalarının sahih olduğunda ittifak halindedir.
-Bununla birlikte imamlık yapacak şahsın namaz konusunda 4 mezhebin abdesti gusül abdesti, namazın iç ve dış şartları ile ilgili fetvalarını dikkate alarak namaz kıldırmaları tavsiye edilmiştir.
-İmamlık en ağır ve şerefli dini şeairdendir, ama insanların en dikkatsiz ve özensiz oldukları konular arasındadır.
-Diyanet işleri başkanlığı güzel sesli müezzinlere ve makamlara uygun ezana önem verdiği gibi inşallah bu önemli değerleri de ihya etmeye muvaffak olur.

Mülahaza: Mesut Keskiner

Allah razı olsun aslında izah etmek istediğim konu arkada olan cemaate başka mezhepten biri imamlık yapsa bunun kıldırmasında beis yok fakat imamın diğer mezheplere göre uyması gerektiğini biliyorum uymazsa arkadaki cemaatin namazı kabul olmaz fakat nasıl niyet ederek veyahut nasıl uyacağız ki arkadaki cemaatin namazı kabul olunsun?

el Cevab:
Namaza niyet etmek şarttır. Niyetle iftitah tekbirinin arasının açılmaması gerekir.
-Niyette lafızla niyet etmek şart değildir. İçinden hangi namazı kılacağına azmetmesi yeterlidir. Farz namazlarda kılacağı namazı bilmesi ve onu kılmaya niyet etmesi gerekir.
-İmama uyacaksa imama uymaya niyet etmeli; imam olacaksa cemaate imam olarak namazı kılmaya (yani kıldırmaya) niyet etmelidir.
[1]

 [1] el Merğinani, el Hidaye, I.48