Hit (2929) F-586

Bankada Altın Hesabı Açmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Banka İşlemleri,Faiz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2022-12-14 Güncelleyen : /2020-03-29

Soru: Bankalarda altın hesabı açmanın hükmü nedir? Bunun karşılığında altın vermiyorlar.

el Cevab: Altın hesabı dolar hesabı gibidir. Bankaya teslim edilen doların değeri üzerinden maliki olursunuz. Altın hesabında da durum değeri üzerindendir, caizdir.


Mülahaza: Halil İbrahim Özer
Ama banka faiz kurumu böyle bir kurumla çalışmak caiz midir?

el Cevab: Faiz işlemleri esaslı olarak faiz alan ve veren kurumla çalışmak NŞA da haramdır.
Faiz alan veren ve aracılık eden bir şahısla ticaret ortaklığı yapmak haram olan muamelelerden uzak kalmanız kaydıyla (ve İslami Esaslara Göre yönetilmeyen bir ülkede yaşadığınızda) mubahtır.
-Aynı çerçevede faizli işlemler yapan banka gibi kurumlarla da (harama bulaşmadan) çalışmak mubahtır.

Not: Haramları işlemekten kaçınmayan bir insandan uzak durmak elbette her zaman en uygun davranıştır.
-Haram alışveriş muameleleri yapsa da hakları gasp etmeyen şahıs ve kurumlara para emanet edilebilir. Para emanet etme karşılığı onlara ücret ödenebilir.
 

Soru Sahibi: Erol Arda (15.01.2020)
Soru: Bankalarda altın hesabı oluşturmak hükmü nedir?

el Cevab: Bankalarda dolar bulundurup doları istediğinizde dolar olarak alma ya da havale etme gibi olursa bu fiil caizdir.
Aynı çerçevede altın hesabı açmak ve bankanın verdiği fiyattan altını başka bir para birimine çevirmek ya da altın olarak teslim almak imkânı veriliyorsa caizdir. Altın hesabı açtırdığınızda bunu faizli kâr elde etmek için yaparsanız faiz almak ve vermenin hükmü olan haramlık fiiline bulaşmış olursunuz.


Mülahaza: Mustafa Özkan 
Soru: Hocam çok önemli bir konuya parmak basmışsınız, benim bankada vadesiz dolar hesabım olsa ve bugün gitsem örneğin 100 doları eksiksiz / fazlasız çekebilirim. Eğer istersem bankanın söylediği kur fiyatından bozdurup da alabilirim ama altın hesabı öyle değil, ben bankaya farzı muhal 100 gr altın yatırsam ve yarın bankaya gitsem bana yine eksiksiz / fazlasız 100 gr. (örnek 24 ayar) altını vermiyorsa onun yerine bankaca geçerli24 ayar altının karşılığını veriyorsa durum nedir?

el Cevab: Altın hesabı bu anlattığınız çerçevede adı altın hesabı ama içeriği altın değerine endeksli para hesabı oluyor.
1000 tl. yatırıyorsunuz banka bunu o günkü külçe altın değerinde grama çeviriyor ve altının değerine göre paranızın tl. ya da dolar değerini yine kendi kur hesabına göre hesaplıyor ve hesabınızdaki adı altın hesabı olan paranızı n miktarını tespit ediyor.
Altın hesabınızdan para çekmek isterseniz size o günkü altın gram değerinden nakit karşılığını hesaplayıp veriyor.

Problem özeti şudur;
1. Durum. (Caiz olan durum) Bankanın müşterisine açtığı gramaj kadar altın stoku olursa bir altın hesabı açıldığında o gramaj o şahsa tahsis edilirse altın hesabı caiz olur. Banka müşterisinden vekâlet alınmış olur ve onun adına altınını koru satar ya da kendisi satın alıp müşterisine para olarak verir.

2. Durum. (faiz olan durum) Bankanın müşterisine açtığı gramaj kadar altın stoku yoksa bir altın hesabı açıldığında o gramaj o şahsa tahsis edilmezse altın hesabı caiz olmaz.

1. neden olmayan altını müşterisine satmış oluyor.
2. neden 1000 tl. parayı altın piyasasına göre ayarlayıp paraya para katıyor. Faiz gerçekleşiyor.
Ülkemizde altın hesabı adı altında açılan hesaplar hangisine uyuyorsa o durumun hükmünü alırlar.