Hit (2484) F-509

İman Davranışı İle Tabiat Davranışı Arasında Ki Fark

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2005-12-14 Güncelleyen : /0000-00-00

İman Davranışı İle Tabiat Davranışı Arasında Ki Fark

Bazı insanların iman davranışı tabiatlarındandır. bazılarının ki ise iman davranışıdır.
Tabiat o kadar temizdir ki islam fıtratı ondan sadır olur. Bu insana bir ecir kazandırırır.
Tabiat değişiktir ama imanı geregi allahın rızasını araştırırır öğrenir sonra (uygun olsa da olmasa da tabiatına) o Allah'ın razı olacağını bildigi davranışı seçer. Bunun ecri iki keredir.
Tabiatları öğretme yaratılışlı insanlar dini değerleri öğrenir ve imanları gereği onları başkalarına öğretirse yüzde yüz mübarek neticeler ortaya cıkar.
Bazı kadınların eşlerini onure etme fıtratları vardır. Zaten dünyanın en kıymetli şeyleridirler bir de imanın geregini öğrenip öyle olmaya niyet ederlerse cennetlik diye onlara şahitlikte bulunmak caiz olsa şahitlik edilir.
Bazı erkeklerin tabiatları peygamberimize benzer onları bulunca etraflarında halkalanmak lazım. Çocukların tabiatlarını sezgilemek sonra da ona uygun egitmek lazım .

Bir de bir tabiat üzerine yaratılmasına rağmen (örneğin hattat yaratılmıştır bazıları) bir gram onu eğitmezler buna da yazıktır. İman değerleri fıtrata uygundur. Kim fıtratı duzgunse ve onu islam degerleriyle süslerse mutlulugu tadar. Zamanımız insanı hep bana ne kadar iyilik yaparsan o kadar iyilik yaparım anlayışındadır. Bu imani degil tabiat davranışıdır. Bunu çocuklarda sık sık görürüz.
Kadınlar eşlerimiz bize insan muamelesi mi yapıyor ki biz onlara elimizden gelen güzellikleri sergileyelim anlayışına kapıldılar. Bu avam davranışıdır. Salgın hastalık gibi yayılmıştır. Dogrusu ise; iman sahibi bir insan Allah kendisinden razı olsun diye güzel davrandığından eşi hamlık yapsa da o güzellik yapar. Güzel davranış muhatabını enin de sonunda yola getiririr. Dua paslanmış kalpleri çözer sabırla ve salatla Allah'tan yardım dilenirse Allah (başka bir kadınının eksik egitimli öğrencisi olan erkeği) duasını kabul edecek ve kadın eşine islamın güzelliklerini kazanmada yardım etmiş olacaktır. Kadınlar beğenilen insanlardır. Niye biz dememeli Allah için Allahın dinine uyup eşine çocuklarına bu iman davranışını sunmalıdırlar.

İçerde nafile namaz kılıyorken eşiniz gelip kapıda bekliyorsa ve siz beklesin mi beklemesin mi diye tereddut ediyorsanız bir de şimdi düşünün. Eşinize Allah için hassas olmanız oruçluyken yemeğin tadına onun gönlünü hoş etmek kasdıyla bakmanıza cevaz verilmesi, kime itaat edeyim diyen sahabiye kadın eşine erkek annesine itaat etsin demesini aklınıza getirin.