Hit (3089) F-50

Peygamberimizin Rüyada Görülmesi I - İnsan Ölünce Ruhu Nereye Gider ?

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2007-12-14 Güncelleyen : /2020-03-27

Soru: İnsan Ölünce Ruhu Nereye Gider ve Müminlerin ruhlarının ve Peygamberlerin Ruhlarının Ölüm sonrası Yerleri ve Yetenekleri Nelerdir?

el Cevab: İnsanın ruhu ölünce kabirdeki sorgulamanın ardından  ‘’Berzah Âlemi‘’ şeklinde isimlendirilen bir âleme gider.  Bu âlem dünya âlemi gibi bir âlemdir. Buradaki mümin ruhlar amellerine göre ikramlar içinde olur.  Günahkârlar ise durumlarına göre ya nimetsiz ya da sıkıntı hali üzere kıyameti beklerler.
Bu ruhların bedenlerinin bulundukları yerlerle bir bağlantıları vardır ve buralara gelen yakınlarını ve ziyaretçilerini görürüler ve duyarlar. (Bu konuları daha önce detaylıca ve delilleriyle yazmıştım.)
Berzah âlemindeki Allah’ın dünya hayatındayken rızasını kazanmış ve ''razı olunmuş kul'' sıfatını elde etmiş bazı ruhlar, bedensel olmasa da ruhsal olarak dünya hayatını yaşamakta olan bazı insanlarla bağlantı kurabilirler. Bunlar salih rüyalar ve ya keşf keramet, istidrac  türünden sıra dışı durumlardır. 
Bu kurulan iletişimin ilmi yönünü bilenler uygun şekilde anlarlar ve ifade ederler. Burada sorun yoktur. 
İşin gerçekleşme biçimini bilmeden netice hakkında hüküm verenler ise bu berzah âlemine intikal etmiş insanları gerçekten gördüklerini, etleriyle kemikleriyle onlarla oturup sohbet ettiklerini zanneder, bunu iddia eder, hatta bunu kendilerinin ya da o şahısların kerameti ya da özellikleri olarak anlatıp yanlış nitelemelerde bulunurlar. Vakıa doğru ama vakıanın nitelemesi yanlıştır.