Hit (3395) F-367

Nikah Akdini Bozacak Bazı Sözler Veya Fiillerle İlgili Soru Ve Cevaplar

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Boşama,Boşanma,Küfür,Talak
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2013-11-14 Güncelleyen : /2020-03-28

Soru Sahibi: Hicret Ehli
1- Soru: Eşimden izin almadan bir şey yapmıyorum, eşimin de benim izin vermediğim yere gitmemesi lazım değil mi?

el Cevab: Bizler Müslümanız eslim teslem islamı yaşa ki kurtuluşa eresin hadisine muhatabız. İman edenler Allah kendilerinden nasıl razı olacaksa o davranışı ararlar yapmaya çalışırlar. İlim adamlarına danışmanın temel sebebi bilmiyorsanız zikir ehline sorun ayetidir. Elhamdulillah sizler de çok sayıda iman güzelliği var. (sorularınızdan anladığım kadarıyla) burada soruları cevaplarken normal dini kültür çerçevesinde cevaplar veriyorum. Soru soranların kendilerine özgü zor şartları, özel durumları olabilir. Verdiğim cevapların bazıları bazı hassasiyet sahiplerini incitebilir. Bilgilendirmek kastımdır. İncitmek kastım değildir. Sizleri tanımadan yazdıklarınıza bakarak ve anladığım kadarıyla sorularınızı cevaplıyorum.
- Kadın temel ilmihal bilgilerini öğrenmek durumundaysa kocasından izin almadan bunu yapabilir. Kocasına onun incinmesinden hassasiyet göstererek doğruları hatırlatabilir.


Soru Sahibi: Lal-u Ebkemm Bulut
2- Soru: Hocam Adamın biri evlenmiş 1-2 sene sonra karısını aldattığı için karısı evden çıkıp gidiyor adamda tekrar evleniyor ve bu karısını inat yapmış boşamıyor ortalama beş senedir kadın bu şekilde duruyor... Kadın evlenemiyor da... Şuan bu kadının ne yapması lazım, nasıl boşanabilir?

el Cevab: Medeni nikah duruyorsa problem devam eder.
-Dini açıdan kadın durumunu bir fakihe izah eder ve fakih iki tarafı da dinleyip nikah akdini fesh edebilir.
-Bu sorumluluğu yüklenmeye ilmi açıdan ve konum açısından uygun bir alime başvurulmalıdır.


Soru Sahibi: Fatih Müşerref Korkmaz
3-Soru: Bizim cemaatte bir adam var sürekli alt etme soruları sormaya çalışıyor. Cemaat hocaya uyar hoca kime uyar. Kadın erkek dağda kalsa kimse bulmazsa nikah yapabilirler mi. Öğrenme değil de alt etme soruları...

el Cevab: Hocaya uyulur. Hoca cemaate önderlik yapar o kadar.
Bir kadın ve erkek dağ başına tek başlarına nikahsız olarak çıkmamalıdır.
Hasbel kader uçaktaydılar ve uçak düştü herkes öldü diyelim.
1-İlk akıllarına gelen şey evlilik ise, kadın bekar ise icab ve kabul akdi yaparlar ve evlenebilirler.
2-Kadın evli ise kocası yaşıyorsa evlenemezler. Öldüyse iddet bekler.


Soru Sahibi: K.A.
4-Soru: Bir erkek eşine karşı görevini(erkeklik görevini) yerine getiremiyorsa bu durumda kadın ne yapmalıdır?

el Cevab: Soru açık değil
1-Erkek cinsel açıdan bir sağlık sorunu varsa eşin kararını sormalıdır. Ayrılmak isterse eşini boşamalı zorluk çıkarmamalıdır.
2-Mali açıdan yeterli bir rızık genişliği sağlayamamasını kastediyorsanız eşler rızkın Allah’ın elinde olduğunu akılda tutup Allaha tevekkül etmeleri uygundur.


Soru Sahibi: Mehmet Yiğit
5-Soru: İki müslüman çift evlenir sonradan erkek gayri müslim olursa kadının nikahı düşer mi düşmez mi?

el Cevab: Düşer.


Soru Sahibi: BadiyeCoşan Güngör
6-Soru: Boşandığın zaman aldığın nafaka helal midir, haram mıdır?

el Cevab: Çocuk varsa çocuk bakımı anne de olduğu müddetçe masraf ve diğer giderleri çocuğun babası karşılar o kadar.

-Eski eşin bundan başka yükümlülüğü yoktur. Başka özel durumlar özel hükümler içerebilir.


Soru Sahibi: Dilek Aktaş
7-Soru: Bir arkadaşım geçen evlendi ama kimse şükür namazı kılmasını gerektiğini söylememiş kendileri de bilmiyorlarmış bende acaba diyorum bu akşam şükür namazı kılsalar kabul olur mu?

el Cevab: Caizdir. Kabul olur.


Soru Sahibi: Barış Bulut
8-Soru: Bir hristiyan kadın ile erkek evlense kadın daha sonra Müslüman olursa evlilik konusunda ne yapması gerekir?

el Cevab: Nikah sahihtir.
Müslüman olan eş, şeairi islamı öğrenir ve gereği üzere amel etmeye başlar.


Soru Sahibi: Ismail Ince
9-Soru: Hocam bir adam karısına üç defadan fazla babanın evine git derse nikah düşer mi ya da bana güvenmiyorsan babanın evine git derse nikahları ne olur?

el Cevab:
Bu lafızlar direk olarak boşama manasına gelmez.
Bunlarla boşama değil kızgınlıkta kastedilebilir.
Bu lafızlarla boşama kastedildiyse boşama tahakkuk eder.
Ama öylesine söylendiyse ya da açıkça boşama kastedilmediyse boşama gerçekleşmez.


Soru Sahibi: Haliye Neslihan
10- Soru: Hocam bir arkadaşım adına soru sormak istiyorum, bana sordu fetva vermek istemedim, bilmiyorum. Fakat, kendisi adına önemli bir konu, sizden öğrenip, doğru yanıtı iletmek istiyorum inşallah.
-"bir erkek (çok afedersiz!)karısına "s...tr ol git, defol git, görmek istemiyorum seni” falan dese nikah bozuluyor mu?

el Cevab:
Bu bir davranış sorunudur. Üzerine fıkhi hüküm değil ahlaki hüküm terettüp eder.
Ama bir erkek gözüme görünme dese ve bununla boşamayı kastetse boşama tahakkuk eder.
Allahın dininde Allah’ın emaneti olarak helal kılınan eşlerimize bu tür bir muamele de bulunmaktan Allah hepimizi muhafaza etsin.


Soru Sahibi: Elif Torun Bozkurt
11-Soru: Bir erkek eşine şaka manası yüklüyormuş gibi davranarak eşi uzak bir yere gideceğinde sen gidince başka hanım getireceğim demesi nikaha zarar verir mi?

el Cevab: Şakalaşmak güzeldir. Nikaha da zarar vermez, dine de, mürüvvete de...
Ama eşi incitmek için söylenmesi güzel bir davranış olmaz.


Soru Sahibi: Kübra Zeynep Özyurt Aydoğmuş
12-Soru: Bir kadın eşine '' eğer bir daha sigara içersen Vallahi de billahi de seni boşarım'' dese ve eşi de sigara içmeye devam etse bu durumda nikah ve yeminle alakalı hüküm nasıl olur? (kadına eşi talak yetkisi vermemiş)

el Cevab:
-Kadının eşini terbiye etmesi, azarlaması haramdır. Ama nasihat etmesi caizdir.
-Kadın meşru bir sebep varsa eşinden kendisini boşamasını isteyebilir. Ama eşini boşama yetkisi direkt olarak yoktur.
-Yemin lağvdır. Geçersizdir. Benzeri üsluba devam etmek İslami edepler dışında davranmak olur.


Soru Sahibi: Fatih Müşerref Korkmaz
13-Soru: Bir konuşma esnasında biri diğerine dedi ki sen eşini bırak sana yenisini alalım dedi o da tamam olur bıraktım hadi yenisini alalım deyip gülüştüler... Belli ki şaka yaptılar ama bu konuşmaları benim hoşuma gitmedi... Böyle bir konuşmanın boşama hükmü olur mu? Tabi boşama niyeti asla yok…

el Cevab: Boşamaya direk olarak delalet etmeyen lafızlarla boşama hali oluşmaz. Kinaye ve imalı ifadelerde niyet ve kasta bakılır. Boşamayı kastetmişse boşama tahakkuk eder.

Mülahaza: Net olarak nikah düşmez mi yani hocam bu konuda. Ben sordum kendisine dedim ki boşadın mı dedi ki yok boşamadım ben lafın oraya gideceğini bile düşünmedim boşamamda şaka niyetli konuştum orda dedi. Sanırım ben adamın içine korku düşürdüm tekrar nikah mı yapacağım dedi bende bir sorayım dedim... 3 beş kişi vardık orada.

el Cevab: Nikahla alakalı bir sıkıntı yok. Arkadaşınızın ifadelerinden hiçbir şey gerekmez zaten. Birde boşamayı kastetmediğini aklına bile getirmediğini zaten söylemiş.
Ama boşama konusu laubalilik kaldırmaz. Şakası da ciddidir. Ciddisi de ciddidir. Bu boşama lafızlarında böyledir.
Diğer lafızlarla boşama kastedilirse boşama gerçekleşir.
Ama boşama kastedilmezse hiçbir şey gerekmez.


Soru Sahibi: Kübra Çelik (29 Ekim 2019)
Soru: Hayırlı akşamlar hocam dinimizde bir erkeğin hanımına yemin etmesi sert koşması nedir yani öfkeyle bir daha bu evlilik olmayacak bu birliktelik beraberlik olmayacak demesi nedir? Aynı zamanda erkeğin hanımına küfür etmesi gerek sözel gerekse fiziksel şiddet uygulaması İslamiyet’teki yeri nedir?

el Cevab: Yemin etmek şart koşmak sıradan insanların sıklıkla yaptıkları işlerdendir. Her birinin niteliğine göre hükmü vardır.
Erkeğin hanımına küfür etmesi kontrolünü kaybeden insan davranışıdır. Dinimizde erkeklerin kadınlara küfür etme hakkı yoktur. Mahkemeye intikal etse "tazir" cezası alır.
Sözle ya da fiziksel şiddet erkeğe sadece aile içinde karıkoca iseler ve kadın aile hukuku içerisinde açıkça erkeğe itaat etmesi gereken konulardan birinde ısrarla isyan ediyorsa caizdir. Caizlik vechi kadını İslami olmayan davranıştan uzaklaştıracaksa söz konusudur. Başka çare kalmadıysa söz konusudur.
İslamda erkek kadını veya çocuğunu sebepsiz yere azarlamaz. Küfredemez. Aşağılayamaz. . Bunu yapalar bu fiilleri Müslüman oldukları için değil "islamları iyi olmadığı için" yapmaktadırlar.
Ülkemizde durum gariptir. Devlet halkını korumak için vardır ama gariptir şapka giydi diye adam idam ederler. Devletin yöneticileri gibi düşünmediği için adamı hapislerde karakollarda süründürürler.
Peygamber efendimiz kadınların namuslarını Allah’ın emaneti olarak helal aldınız onlara emanete muamelesi yapın der. Kafanıza göre onları bir şeylere zorlamayın der. Ama erkekler din kılıfı geçirip analarından emdikleri sütü burunlarından getirirler.