Hit (3071) F-270

Nikah Akdi Nasıl Gerçekleştirilmelidir, Nikah Kıyanın Vasıfları Neler Olmalıdır

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Nikah
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2014-10-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Nikah kıyan insanın belli vasıfları var mıdır? Bir bayan dini nikah kıyabilir mi?

el Cevab: Nikah kıyanın erkek olması daha uygundur.

Mülahaza:Hatice Yakut
Daha uygundur ibaresi bayanın da kıyabileceği anlamına mı geliyor? Bana daha önce böyle bir taleple gelmişlerdi ve ben kıyamaz demiştim.

el Cevab: Şöyle ifade edeyim. Nikah kıymak fiili formalitedir. Bir meclis kurulur mecliste sünnet üzere evlenecek olanlara dua edilen ve bazı hatırlatmalar yapılan bir konuşma yapılır ve misafirlere yemek yada bir şeyler ikram edilir.
İcab ve kabulün şahidlerin huzurunda seslendirilmesi yapılır. Mihir belirlenir. Kadının velisi ve erkeğin kendisi ve ya velisi onların vekaletleriyle nikah akdini ikrar ederler. Şahidler belirlenir ama esasen herkes şahiddir.
Erkekler ve kadınların ayrı ayrı oturması edebi gereği bu meclise bir kadının rehberlik etmesi pek rastlanılan bir durum değildir. Ama ailenin büyüğü mesela babaanne ise babaannenin bu işi yapmasında bir beis olmaz.
-Nikah kıyılma diye bir şey değil nikahın ilan edilmesi ve icab ve kabul ikrarının şahidlerin huzurunda yapılması diye birşey vardır. buna göre uygun ortam varsa kadının da nikahın kıyılması adetinde sunuculuk yapması caizdir.
Umarım ifade edebilmişimdir.