Hit (2695) F-268

Erkeğin İkinci Evlilik Yaparken Bunu Eşinden Gizlemesinin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Nikah/Evlilik
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2014-10-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru Sahibi: Ismail Öndar
Soru: Bir arkadaşım evliyken 2 tane çocuğu varken ve eşinden habersiz başka bir kadınla dini nikah kıymak istiyor ve bunu da benden istiyor arkadaş olmam hasebiyle eşi de çok yakın arkadaşım olduğu için bir vebal hissediyorum dinen bir sakınca yok deyip duruyor bir bakıma doğru ikinci birisiyle evlenebilir ne yapmamı tavsiye edersiniz dinen hüküm nedir?


el Cevab: Bu fıkhi bir mesele değil arkadaşınızla sizin uygulamadaki bir kararınızla alakalı bir durum. Sizler daha iyi bilirsiniz ne yapacağınızı. 
Ben şunları hatırlatırım;
Nikah belli insanlara haber verilmeyebilir ama gizli olmamalıdır. Nikah ilan edilmesi gerekir. 
-Herkesten gizlemek istenilen nikahta bulunmayın, aracı olmayın.
-Allah’ın ve Rasulünün örnekliğinde ve emirleri doğrultusunda olmayan nikah caiz olmaz. 
-Ama nikah bir sebeple sadece ilk eşten gizli olarak yapılsa ya da haber verilmese caizdir. 
-Zamanımızın insanı (kadınları)böyle bir şey yapılırsa incinirler. Razı olduğunuz eşlerinizi elden geliyorsa incitmeyin.

Mülahaza :Asiye Aksu 
Onu da bırakın biri bu olayı sizin kızınıza yaşatmış olsa siz onu affetmezdiniz ve yardımcı olduğunuzu zannettiğiniz durumun bedelini bir gün ödemekten endişe duyduğunuzu belirterek arkadaşınızı red ederseniz en azından geceleri rahat uyursunuz. Birde arkadaşınız size dinde izni olduğu söyleniyor ama aralarında adaletli olmaz ve onların geçimlerini temin edemezse arkadaşınızın dünya ahiret felaketi olabileceğini arkadaşınıza hatırlatın, arkadaşınızı vazgeçirmeye çalışın.

el Cevab:
Talik:
Bir Müslüman erkeğin 4 ayrı hanımla evlilik yapma iznine sahip olması tartışma dışıdır ve üzerinde icma olan bir helaldir. 
-Çok evlilikte, adalet şartı yoktur. 
Adil olmaya çalışma şartı vardır. 
Adalet sevgi de değil, haklarını nafakasını ve eşlere ayrılması gereken gün ve zamanlarını eşit yapmada gözetilmek durumundadır. 
-Adalet konusundaki zaafiyet nasihat konusu olur. Mahkeme konusu edilmez. Ama ahirette hesabı çetin olur. 
-Bir kadının eşinin ikinci evlilik yapmasına karşı çıkma ve de evlenirse boşanmayı isteme durumunda olması büyük günah olur. Kalbi Allah’ın emrini beğenmeyen gayri müslim olur. 
Allah’ın emirlerine izzetlenmek ve onur meselesi yapmak şeytandandır.

Talik:
Hakkında konuştuğunuz konu dini bir konudur. Ayete ve hadislere bakmak ve nefislerinize zor gelse de işittik itaat ettik Allah’ım emrine rıza gösterdik demeniz gerekir. 
Sanki Allah izin verdi evet, peygamberimiz de sahabe de çok eşlilik yaptı... Ama biz kabul edemeyiz gibi bir manaya geliyor yazdıklarınızın bazıları…

-Bazılarınız hz. Fatıma’yı örnek göstererek bunu yapmaya çalışıyor. 

SubhanAllah... Size gayreti veren de Allah, sizi eşlerinize 4 eşe kadar evlenmeye izin vererek imtihan eden de Allah. 

-Hanginiz hz. Aişe’den daha onurlusunuz. 
Hanginiz Ebu Bekir (ra)dan kızını ikinci eş olarak vermekten çekinmemesi konusunda daha ahlaklısınız. 

-Kadınların arasında sevgi beslemek ve etkilenmek açısından erkekler adil olamaz. Ama erkekler bütün eşlerine ayıracakları vakit ve ayıracakları nafaka da adil olmakla emrolundular.