Hit (3980) F-170

Aylık Geliri Düzenli Olan Kişinin Zekatı Nasıl Hesaplanır?

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Zekat
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2024-05-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Memur bir kişinin ya da aylık düzenli geliri olan kişin zekâtı nasıldır?
Bir sene de o para üzerine para ekleniyor bu eklenenler birlikte mi verilecek yoksa ay ay hesap mı yapılacak 2. 30 milyar parası olan kişi altı ay sonra 50 milyar bu 20 milyarın zekâtı birliktemi ayrı mı verilir?


el Cevab: Asli ihtiyaçlarından başka nisap miktarı mala sahip olan ve bu sahip olmanın üzerinden bir sene geçen malın üzerinden sahibine belirli miktarlarda zekât vermesi farz olur.

2. sorunuz;
Bu 20 milyar parası olan kişinin asli ihtiyaçları, ev araba, aylık ve senelik yeme içme giyim okul ve mesleğiyle alakalı ihtiyaçları karşılandıktan sonramı bu paraya sahip yoksa nasıl belirtin.


Mesela: Ben ihtiyaçlarımı karşıladıktan sonra kenara 1 ya da 2 milyar atıyorum her ayın kendi zamanı olacak yoksa ilk ay bunların başlama zamanı mı olacak ki bir sene geçtiğinde yekünün 40 da 1 biri verilsin? 2. sorum bu paralar asli ihtiyacın dışında sermaye gibi bir şey…

el Cevab: İhtiyaç fazlası paranızdan nisaba ulaşan miktarın üzerinden bir sene geçince üzerinize zekât gerekir. Sene içinde nisabı aşan ve eklenen para sene sonunda zekât hesaplanırken toplam para üzerinden hesap yapılır.