Hit (3094) F-165

Kadınların Mahremsiz Yolculuğa Çıkmamasının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Yolculuk
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2005-12-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bazı cemaatler ziyaret adı altında mesela umre veya başka yerle uzak diyarlara kadınlar grup olarak eşleri olmadan gidiyorlar caiz midir bir de nikâhlarına halel gelir mi?

el Cevab: Umre sünnettir hac gücü yetene ve şartları üzerinde tahakkuk edene farzdır. Etmeyene farz değildir. Kadınların mahremsiz yolculuğa çıkması haramdır.
Bir ibadeti meşruiyet ölçülerinde yapmak insanın dininin güzelliğine Allah sevgisine delildir. Azcık taşırmak sahibinde heva olduğuna delildir. Hayırda bunu yapanları Allah’ın affedeceğini umarım. Allah şerlerden muhafaza buyursun ama hayır yapayım derken şerre düşülürse günah tahakkuk eder.
Haccın farziyetinin tahakkuk etmediği insanlar yolculukla alakalı değerleri askıya almamalıdır.
Nikâhlarına halel gelmez.

Mülahaza: Ama Buhari'den bir hadis var ya hocam yol güvenliği hakkında? Eğer yol güvenliği mevcutsa gidemezler mi? Gün gelecek Hîre’den Hadramût’a kadar bir kadın, tek başına yolculuk yapacak ve vahşi hayvanlardan başka hiçbir şeyden korkmayacaktır.

el Cevab: Bir fiilde efendimiz bir uyarı yapmışsa o uyarıyı dikkate almak gerekir.
Kadınların erkeklerle eşit olması haktır. Ama görev taksimini Allah yapmıştır. Doğurma erkeğe değil kadına verildi. Süt ve emzirme yine kadına verildi. Cihad kadına değil erkeğe verildi maişet temini kadına değil erkeğe verildi. Evi idaresi tabiatı ve yetkisi kadına değil erkeğe verildi. Herkesi kadın ya da erkek olarak yaratan Allah her yarattığına ayrı yetki ve görev verdi...
Kadınlar yaratıldıklarından beri erkeklerin yaptıklarını yapmaya meyyaldirler. Erkeklerin bazıları da kadınların yaptıklarına özenirler. İkisinin bir birine özenmesi de yasaklandı. Kızları kız gibi erkekleri erkek gibi terbiye etmek ilahi emirdir.
Kadınlar efendimize bizde cihad edeceğiz dediler. Size cihad farz değil dedi. Evden çıkıp gezeceğiz dediler. Cahiliye kadınları gibi olmayın buyurdu. Açık gezip beğenilmek istediler kapalı gezin ve belli bir grup dışındakilere ziynetlerinizi göstermeyin denildi. Namaz yarıya indi. Hac zorluğu kendilerine eşleri vs yoksa kaldırıldı. Yolculuklara çıkmak sorumluluğu affedildi. Dışarda çalışmak affedildi hatta gerekmedikçe yasaklandı. Aileyi ayakta tutmak ve o çerçevede bir bireysel ve toplumsal misyon verildi.
Kaçak noktası olarak gezmeyi sevenler gezen bir eşle evlenip bol bol gezsin. Paradan hoşlananlar zenginlerle evlenmeye baksın. Yalova’yı sevenler Yalovadan evlensin.
Mesela; kadınların Allah’a ve ahiret gününe iman edenleri böyle davransa yeridir. Ama yemene gitmek gerekti ve eşiniz yok zaruret oluşuyorsa gidin tabii. Tr gelmeniz gerekti şartlarınız sizi ikili gidip gelmeden alıkoyuyor gelin. Bazı ihtiyaçlar zaruret mertebesindedir. Ama keyif için gerekmedikçe islamın genel özel ve aile ve toplum normlarını ve uyulmasını tavsiye ettiği kuralları ihlal etmeyin askıya almayın.
Dinimiz murunet ve esnekliği emreder önemser. Kolaylaştırıp zorlaştırmamak insanları takatlarının yeteceğiyle emretmek önemlidir.
Din bize azap için değil Allah’dan geldiğini bildiğimiz ölçülere uyarak (bazıları bize zor gelse de hoşumuza gitmese de ) Allah’ın rızasını kazanmamız için indirildi.
Din bize azap için değil Allah’dan geldiğini bildiğimiz ölçülere uyarak (bazıları bize zor gelse de hoşumuza gitmese de ) Allah’ın rızasını kazanmamız için indirildi.
Din bize azap için değil Allah’dan geldiğini bildiğimiz ölçülere uyarak (bazıları bize zor gelse de hoşumuza gitmese de ) Allah’ın rızasını kazanmamız için indirildi.

iza dagaş şey u ittesea - Bir konuda darlık ve sıkıntı hali oluşunca Allah mutlaka oraya bir genişleme olcusu koymuştur. Onu arayın sorun. Lazım olunca kullanın sonra tekrar orijinal değeri yapmaya geri dönün
Umarım doğru anlaşılırım, haber hükmü iptal etmez. Dünyanın içinde bulunduğu hercu merc hali ortada.
Tek basına evde kalmak bile riskli bir hal aldığı dünyada Yemenden hadramevt e eman halinin oluşmasına daha var... Ama o ortam oluşunca rahat rahat gezersiniz. Ahirette sorulunca da eman hali vardı ondan gezdim dersiniz.
Örtünme emri malum - Kadınlar ve erkekler. Kimsenin olmadığı yerlerde evlerindeki serbest halleriyle denize girebilirler mi cevap kritik.
Efendimiz hamamlarla alakalı uyarı yapmıştı .
Kadınların dindarlık mantalitesine ihtiyaçları var. Kafaları çok karışık. Biraz müslüman biraz feminist biraz ateist azcık narsist. Sosyalist, makyavelist, her siyasal bilgiler mezunu biraz marksisttir miydi laf ... subhanallah

Ülkemiz Müslümanlarının büyük çoğunluğu Hanefi mezhebi ictihadlarına bağlıdır. 
İmam Şafiinin fetvası yol sadece güvenliği miverinde değildir. Farz olan hac hakkında ictihad etmiştir. Ve nafile hac ve umre hakkında cevaz fetvası yoktur. Yine mümine bir kadın turistik seyahat için evinden mahremsiz çıkabilir şeklinde de değildir. 
birkaç kadın varsa değil 1 sika kadın olsa yeterlidir, demiştir.

İctihad yeterliliğinde olmayan insanların müctehidlerin fetvalarından işlerine geleni kafalarına göre anlayıp, onunla amel ediyoruz demeleri zamanımızın insanının laubaliliklerindendir. 
Dindarlık din konusunda laubalilik kaldırmaz.