Hit (3605) F-159

İkinci Evlilik Yapma, Erkeğin İkinci Bir Hanımla Nikah Kıyması Durumunda İlk Eşinden İzin Almaması

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Nikah
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2007-08-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Dinimizde bir erkek hanımının haberi olmadan başka bir hanımla nikahlanabilir mi?

el Cevab: Caizdir. Ayette eşlerinin izinleri şart koşulmamıştır. Sünnette eşlerinden izin almak şart koşulmamıştır.
Peygamberimizin bazı evlilikleri peygamberimize bile sorulmamış Allah emretmiştir…

-Peygamberimiz diğer hanımlarının haberi olmadan gizlice mi evlenmiştir? Hz. Zeynep ile evliliği hariç diğer evliliklerini eşleri komşulardan akrabadan mı duymuşlardır acaba?

el Cevab: Evlilik ilan edilmesi gerekir. Bu töhmetten kurtulmak için şart koşulmuştur. Ama evlenecek erkek eşine haber vermeden de haber vererek te evlenebilir.
(Mekke’den Irak’a sefer eden birisi orada bir kadınla nikah kıymak istese o günün şartlarında bunun şart koşulması durumunda doğacak zorluk takdir edilecektir.)
-Efendimiz hz. Aişeyle evlenirken, hz. Safiyye ile evlenirken eşlerinden kimseye sormamıştır. Sadece Zeyneb validemizle evlenmesi de yeterlidir ya. mariye ile evlenmesine de bakın.
-Sahabeden ve fukahadan bir tanesi bile erkek bir ikinci evlilik yapacağı zaman eşine sorar fetvası da vermemiştir.
-Şöyle düşünün erkek ikinci evlilik yapacağı zaman eşinden izin alamadı diyelim. Eş bu izni vermemeyi neye göre delillendirecektir.

Erkek ilk eşi izin vermediği halde evlendi diyelim evlilik batıl mı olacaktır.
-Kadının boşanma istemesinin meşru sebeplerinden birisi arasında eşinin ondan izinsiz evlenmesi hiçbir fakih tarafından fetva verilmemiş bir durumdur.
-Dikkate alınmasını şart koştuğunuz ve ahlaki değil dediğiniz bu duruma delil olabilecek bir açı ya da kapalı nas ayet ya da hadis yoktur.
Günümüz kadınının medeni gururundan başka..

-Örneğin İmam Ebu Hanife ilk eşinden gizli olarak evlenmiştir. Çok sayıda ikinci evliliklerin gizleyen insan vardır. Ahlaki değer sorunları yoktur.
-Evlilik gizli olmaz. Şartlarından birisi nikahın ilan edilmesidir. Ama görülen lüzum üzerine eşten gizlenebilir. Mesela güvenlik sebebiyle ya da benzer sebeplerle herkese söylenmeyebilir.