Hit (53) F-1412

Vekaletle Kurban Kesmek ve Yardım Kuruluşlarına Kurban Kestirmenin Hükmü

İlim Dalı : Konusu : Kurban
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : Sude/2020-07-05 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Vekâlet verip kurban kesmek ve kurbanı yardım kuruluşlarına kestirmek hakkında paylaşımınız var mı?

el Cevab: Vekâletle kurban kesmek ikincil bir çözümdür. Kurban fakirlere et dağıtmak için değil Allah emrettiği peygamberi yaptığı için kesilir.
Kurbanın etini fakirlere dağıtmasanız da olur. Dağıtmanız fazilettir. Sevap kazanırsınız.
Kurbanda asıl olan kendinizin kesip özellikle çocuklar da dahil aile efradınızla birlikte kesmeniz ve yemenizdir. Çocukların korkması vs. şeklindeki korkular gayrimüslim korkusudur. Bizim Müslümanlara da sirayet etmiştir.

Kurbanın başka şehirlerde kesilmesi İslami değildir. İslam i görünüşlü bir hatadır.
Kurbanın fakir ülkelerde ve ucuza kesilmesi de aslı olmayan bir fiildir. Kötü bir bidattir. Bu ülkelerde hayır yapılması ise salih ameldir. Ama kendi ülkemizin fakirleri ne ulaşmış isek böyledir. Ülke geneline açılmadan evvel de kendi mahallemiz sonra kentimizin fakirlerini düşünmek gerekir.

Günümüzde kurban kesmekten tiksinen verdim falanca kuruluşa elimi kana bulamayacağım diyen bir erkek Müslüman tipi türemiştir. Bu da caiz değildir. Bu erkeklerle gerektiği anda cihat yapılamayacaktır.

Mülahaza: Krpksz Emas 
Bize öğretilen kurban kesilir çok az eve gerisi hep dağıtılır tabi bu devirde dağıtacak gariban bulmakta çok zor.

Mülahaza: İlter Meço 
Kurban ibadetini, kurbanlık hayvan yetiştiren insanların kalkınması hikmeti de var mıdır? Bu bakış açısıyla da kurbanın hikmetlerini anlamak ve anlatmak gerek.

el Cevab: Biz Müslümanlar Allah’ın rızasını kazanmak için kurban kesiyoruz.
Kurbanın faydaları ve hikmetleri ve bazen akademik bazen medeni bazen sosyolojik bazen de siyaset bilimi açısından yararları hakkında konuşuluyor. Yazılıp çiziliyor. Allaha kulluk için yapıldığını unutmadan ve bunun yanı sıra faydaları anlatılacaksa ibadet olduğu gerçeğiyle çelişmeyecek şekilde bu yapılmalıdır.
Kurban ibadettir. Fakirleri doyurmak için değildir. Ama siz kalkıp fakirler eksenli olarak kurbanı anlamlandırmaya kalkarsanız bu da işin ibadet yönü devre dışı kalabilmektedir... Nasıl derseniz Müslümanların şu geçen son 20 yıldaki kurban ibadeti algısın örnek veririm.
Medeni ve şehirli Müslümanlar kurbanı Afrika ya da uzak doğuda kestirmeye başladılar. Kurban et yedirme eylemine dönüştü. Diğer taraftan da bu insanlar kurban kesme fiilini kerhen yapar hale geldiler. Kurban kesmekle uğraşacağıma gider 2 kilo et alır yerim. O sıkıntıya girmem demeğe başladılar. Bir diğer grupta cemaatlere ve onların öğrencilerine yıllık et ihtiyacı için kurban vekâleti verir oldu. Onlar da hem kurban kesmiyor hem de cemaatin et tanzim deposuna et bağışlar bir hale getiriyorlar kurbanı.

Mülahaza: Vekâlet kurban ver kampanyası o zaman yanlış mı?
"Merkez Müftüsü Yakup Öztürk ise konuşmasında; "Bir gönle girebilmek, bir dua almak için bize büyük bir fırsat doğuyor. Her birimiz bu konuda kendimizi adeta 'Bu benim işimdir, bunu yapmak zorundayım' dersek, biri 'Hocam kurbanımı nereye vereyim?' dediği zaman 'Diyanet Vakfına veri' deyin o bile yeter. Yönlendirin yeter Allah'ın izniyle" şeklinde konuştu..."

 https://www.ahaber.com.tr/din/2020/06/30/diyanet-isleri-baskani-prof-dr-ali-erbastan-kurban-cagrisi?fbclid=iwar2o3pmfustua4fke3vqbf_36omrsltzrxb0drbvsvniohcjw1vcuzsaqj8 

el Cevab: Konunun Ali Erbaş beyle bir alakası olmasa gerek.
Ali Erbaş bey, Emin Saraç hocanın öğrencilerindendir. Ve bu tür bir vartaya düşmese gerektir.
Kurban derisi kampanyası gibi kurban eti bağışı kampanyası yapmak bu kampanyayı yapanların insanlara faydalı bir iş yapma arzularından kaynaklansa da yanlıştır.
Kurban etinin kurban sahiplerinden alınıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması fiili güzel olurdu. Zaten biz de İHL yıllarımızda kurban kesen Müslümanlardan alıp fakirlere ulaştırma işini yapardık. Bu ülkemizin hemen her yerinde yapılan bir hayırdır.
Kurbanı kesmeyip kurban kesme vekâleti ile birlikte parasını vererek aynı şehirde veya uzak yerlerde kesilmesi için bağışta bulunulması ise sünnete muhalif bir uygulamadır.
Her şey hacdaki kurban etlerinin toplanıp depolanıp fakirlere dağıtılması fetvasıyla başlamıştır. Ama bu uygulamada iş çığrından çıkmış ya da çıkmak üzeredir.
Tekrar ifade ediyorum. Asıl olan vekâletle kurban kesmek değildir. Kurban sahibinin kurban kesmesi ve ailesiyle birlikte o etten yemesi ve ailesini de kurbana şahit tutmasıdır.
Kurban etlerinin toplanıp fakirlere dağıtılması işinde mahzur yok iken kurbanın sahibi tarafından hiç görülmemesi etinden yenilmemesi yakın eşe dosta komşuya dağıtılmaması bu dört sünnet fiilin lağv edilmesi manasına gelmektedir. Buna dünyanın herhangi bir yerinde ülkemizden çok çok ucuz fiyata kurbanlık bulup orada kestirip depolayıp fakir ayrımı da yaparak karneyle vs. bu kurbanların dağıtılması fiilleri de eklenince sünnete muhalif dört eylem daha kurban ibadetine bulaştırılmış olmaktadır.
Kurban vekâletini özendirmekle iyi bir iş yaptıklarını vehmedenler ilmi birikimlerinin yetersizliği sebebiyle cesaret gösterseler de İbadetlerde aklın iyi gördüğü ya da faydalı bulduğu doğrultuda düzenlemeler yapılması caiz değildir. Ve bidattır.
Dünyadaki fakirlerin et yerine temel gıdalar dağıtımına ihtiyacı bir vakıadır. Kurban meşru olduğu standartlarda bırakılmalıdır. Hayır hasenat sadaka teşvik edilip dünya fakirlerine destek olunması ise bu tür şeri mizanı bozan kampanyaları yapanlara hatırlatılması gereken bir ameldir. Allah kalplerini bidat fiilden bu fiile yöneltsin amin.