Hit (22) F-1373

Terkedilen Namazların Daha Sonra Kaza Edilmesi

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-04-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Namaza yeni başlayan 30 yaşında biri kaza namazlarını da kılması gerekiyor mu? Söz konusu şahıs Müslüman ama ibadetlerini aksatan biri.

el Cevab: Yeni Müslüman olduysa veya dinden imandan haberi olmayan bir hayatı yaşıyorken İslamı öğrendi ve iman gereklerini yaşamaya azmettiyse namaz borcu olmadığından kaza namazı kılmaz. Efendimiz yeni Müslüman olanlara buluğ çağından sonrasının namazlarını kılmasını emretmemiştir.
İslam yecubbu ma kablehu denillir. (İslam önceki günahlarını siler hükümsüz kılar)

Söz konusu şahıs Müslüman ama ibadetlerini aksatan biri olarak 30 yaşına kadar ibadetlerini ihmal ettiyse o zaman da 2 durum söz konusu.
1- Namazlarını tevbe ettiği andan itibaren eksiksiz kılar. Gücü yettiğince de kaza olarak önceki namazlarının farzlarını kılar.
(Ömrü kazalarını bitirmeye yetmezse nafilelerinden farzlarının takviye edilmesi ümidiyle Allah’tan af diler)
2- Farzlarla yetinip sünnetleri terk eder ve elinden geldiğince kaza namazlarını bitirmeye çalışır.

Not: İkinci yöntem ulema ve muhakkikler tarafından eleştirilen bir yöntemdir. Sünnet namazlarının yerine kaza namazlarının kılınması fikrinin kitap ve sünnette aslı yoktur. Bu düşünce ışıkçılar cemaati lideri Hüseyin Hilmi Işık tarafından ortaya atılmış bir fikirdir ve yanlıştır. Daha önce bu fikri Abdulkadir Geylani’den naklettiklerini iddia edenlerinde yanlış nakil yaptıklarını yazmıştım.
Abdulkadir Geylani ks. kazası olanı öğrenciliğine kabul etmezdi. Önce kazalarını bitirecek hem de sünnetleriyle sonra da sünnetlerini kaza edecek şartını koyardı. Ancak namaz kazası kalmadığında ona ders verirdi.