Hit (120) F-1367

Din Tıbba Neden Tabi Olmaz

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-04-13 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Din tıbba neden tabi olmaz?

el Cevab:
Bazı din adamları Tv’lere çıkıp "din tıbba tabidir diyorlar. Din tıbba tabi olmaz. Bu din bilim çelişmesi değildir. Din Allah’ın indirdiği kulluk hükümleridir. Tıp ise beden ve ruh sağlığını kendine konu alan tecrübi ve teorik bir ilim disiplinidir. Bilimsel verileri ve tecrübeleri ile bazen doktor öngörüleriyle hareket eden tıp ibadet muamelat veya ukubata ait dini hükümlere doğruluğu ya da yanlışlığı açısından hakem olmaz. Dini hükümlerde ana kaynak kuran ve sünnettir.
İlahiyat camiasının bazı mensupları

1- Ölüm konusunda din tıbba tabi olur demektedirler.
Halbuki ölüm dine göre bedenden ruhun ayrılmasıyla gerçekleşir. Tıp ise ruhu kabul etmemektedir. Ruhu kabul etmeyen tıbba ölümü sorarsanız beyin ölümü der ve hastayı kurtarma adına bir başka hastayı ölü kabul eder.
2- İddet müddeti şer'i bir zaman dilimidir.
Ultrasonla rahim temiz denilip sonlandırılamaz.
Zira iddet bekleme nikahın bittiği andan itibaren getirilen tıbba tabi olmayan bir zorunlu dini emirdir.
3- zina eden kadının doğuracağı çocuk kadının zina ettiği insana dini bir ceza olarak nispet edilemez. Bu çerçevede zina ile doğan çocuk gerçek babasına mirasçı olmaz. Ama tıp açısından çocuğun babası meni sahibidir.
Bu konular yüzlerce örnek ile örneklenebilecek konulardır.
Tıbbi bir konu fetva yetkisi olan hocaya anlatılıp hükmü kuran ve sünnete göre verilmesi gerektiğinden "din tıbba tabidir" denilemez.
İfade etmek istediğim budur.