Hit (25) F-1345

Kocasından Boşanmak İsteyen Kadının Takip Etmesi Gereken Yöntemler

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Boşanma,Nikah
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-04-05 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Arkadaşım üç dört yıl önce evlenmişti, iki yıl evli kaldıktan sonra eşi kumar işine girdikten sonra aile içi şiddetten anlaşamadılar ve arkadaşım boşanmak istemiş. Şimdi ayrı yaşıyorlar. Yaklaşık iki yıldır boşanma davaları sürüyor. Ama sonuç yok, eşi boşamıyor da. Arkadaşım da hiç bir şekilde geri dönmem diyor. Bu süreçte başka talipleri oluyor. Ne yapmam gerekiyor diyor? Ve eşi ortalıkta da görünmüyor. Başka biri ile evlenebilir mi şimdi?

el Cevab:
Yazdığınız çerçevede arkadaşınız hem dini hem medeni açıdan nikâhlı (evli) bu sebeple bir başkasıyla evlenemez evlilik görüşmesi yapamaz.
Henüz nikâhının devam ettiğini bilmeyenlerin onun nikâhına talip olmaları günah değildir. İddet sırasında da nikâh teklifi yapılmaz. Ama bu durumdaki bir kadına "siz uygun bulursanız şartlar uygun olunca biz filanca adına size evlilik teklifi yapmayı düşünüyoruz..." gibi cümlelerle evlilik niyeti iş'ar edilebilir.

Tek başına darp ve kumar boşanma sebebi midir?
Kumar tek başına boşanma sebebi olmaz. Haksız yere ve yaralayıcı kavga sonucu kontrol kaybından kaynaklanan darp da tek başına boşanma sebebi olmaz. (Tazir cezası sebebi olabilir.) Şer'i mahkeme önce uyarı verir. Israr halinde boşamaya hükmedebilir.

Kadının Evi Terk Etmesi:
Kadının evi terk etmesi "nuşuz"dur. Büyük günahtır. Kadın ancak hayati tehlike, yaralanma endişesi, ruhi veya bedensel dayanma sınırının aşılması, harama zorlama, eşin kocalık görevlerini hiçbir şekilde yapmaması, açlık, ortamın sağlıklı yaşamaya müsaitliğini tamamen kaybetmesi vs. hallerde evini terk etse mazur olur.
Aksi takdirde kavga sebebiyle ev terki haramdır, büyük günahtır.

Çözüm:
Kadın ailesinden; ailesi yoksa mahallesindeki eşinden dostundan; yoksa adli mercilerden yardım istemelidir.
Hiçbir şekilde barışma ümidi yoksa "muhalaa" yoluyla ayrılmalıdır.
Mahkeme yoluyla da medeni açıdan boşanmalıdır.
Bunların gerçekleşmesinden sonra bir başkası ile evlenmesi mübah olur.