Hit (135) F-1334

Kadınların Çocuk Doğurmak İstememesinin Hükmü, Haremlik Selamlık İçin Uygun Zaman Yaş Aralığı Nedir

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Cinsel İlişki,Doğum Kontrolü
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-04-03 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Üç çocuğu (7, 5, 2 yaşlarında) olan bir kadın bundan sonra kocası istediği halde terbiyede yaşadığı zorluklardan dolayı çocuk istemezse bunun hükmü nedir? "Eşlerden biri çocuk isterse diğeri de kabul etmelidir, karşılıklı Rıza olmadan korunma olmaz" şeklindeki yargının bir ölçüsü, bir sınırı var mıdır?
2- Karşı cinsten olan (kuzen) çocuklara karşı öpmek, sevmek için ölçü nedir? Ne zaman mesafe konmalıdır? Haremlik selamlık uygulamak için ölçü yaş mıdır, nasıl bir yol izlenmelidir?
Verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplar için Allah razı olsun.

el Cevab: Efendimiz, “evlenin çoğalın'' buyurmuşlardır.
Efendimiz vedud ve velud kadınlarla evlenin buyurarak eşlerine hoşluk veren ve doğurmaktan kaçınmayan kadın olmayı da teşvik etmiştir.
Bilineceği üzere Hidayet, Allah’ın lütuflarındandır. Rızık da Allah’ın dilemesiyledir. Çalışmak ise kulluk vazifesidir. İmanı gerekliliktir.
Ama rızık genişliği ve darlığı ise Allah’ın elinde olan bir şeydir.
Çok çocuk sahibi olmak teşvik edilmiştir. Çocukların terbiyesinden aciz kalacağınızı hissediyorsanız çağdaş bazı âlimlerin fetvasıyla amel edebilirsiniz. Zira üç sayısı ile çoka ulaşmışsınız.

Kuzen yeğen vs. çocuklarını sevmek ve değer vermek, öpmek, koklamak, başlarını okşamak sünnettir.
Sevgiyi ifade edecek her güzel davranış uygundur hatta gereklidir.

Kadınların avretlerine ve kadınlıklarının farkına varma yaşına geldiklerini gözlemlediğiniz çocuklara kardeşlerin yataklarını ayırdığımız gibi kibarca bir mesafe konulmalıdır.

Günümüzdeki sapıklık haberlerinin etkisindeki anne babaların da tedirgin olmayacağı bir hassasiyet seviyesi ayrıca gerekiyor.