Hit (109) F-1329

Vücudun Bazı Yerlerine Lazerle Epilasyon Yapılmasının Hükmü

İlim Dalı : Konusu : Tıraş / Traş
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-04-01 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Koltuk altı ve bedende bazı yerlerin lazerle epilasyonu caiz midir?

Mülahaza: Sümeyra Dinçer
Araştırmalarda henüz öyle bir riske rastlanmamıştır.

el Cevab: Avretin gösterilmesi açısından erkeklerin erkeklere koltuk altını göstermesi caiz; uyluklar caiz değildir.. Kadınların kadınlara göstermesi caiz ama uylukların gösterilmesi caiz değildir.
Lazerle traş olmak ve tüylerin yok edilmesi henüz yeni bir uygulamadır. Uzun vadede tıp bir mahzurunu keşfetmezse caizlik yönü olabilir. Ama şu an için caiz değildir. Kadınlar için de erkekler içinde bu hüküm geçerlidir.
-Konunun Allah’ın yarattığını değiştirmek yönü de vardır. Yüce Allah bu bölgelerde tüy çıkmasını bir sağlık hikmetine binaen yapmış olmalıdır. Bunların günümüzde bilinmeyen bir önemli faydası olabilir. Bu bölgelerdeki tüy çıkmasının önlenmesi sağlığa zarar vermesi açısından ve Allah’ın yarattığını değiştirme girişimi açısından daha fazla etüde ihtiyaç duymaktadır.

Ek: Şafii fukasından İzz b. Abdusselam: Bu bölgelerin başkalarına gösterilmesi hakkında; ''eşlerin bu bölgelere bakmaları dokunmaları traş vs. de yardımlaşmaları caizdir. Kadına, doktorların bu bölgelere tedavi için bakmaları ve dokunmaları ihtiyaç kadar ve gerekli emniyet ortamında caiz olur. Başka bir sebeple yabancı bir erkeğe gösterilmesi haramdır. Yabancı bir kadına ise koltuk altı gösterilebilirse de uyluk ve anus bölgeleri gösterilemez'' fetvasını vermiştir. [1]

 


[1]  İzz b. Abdusselam, Kavaidul Ahkam fi Mesalihil Enam I.165