Hit (45) F-1324

Şartlı Boşama Şart Yerine Gelirse Gerçekleşir mi

İlim Dalı : Konusu : Boşama,Talak
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-04-01 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Eşine şartlı boşama sözcüklerini (şu işi yaparsan seni boşarım) kullanan şahıs şart yerine gelmeden sözünden döndüğünü eşine söylese sonra eşi o eski şarta göre o işi yapsa Talâk geçerli olur mu? Şartlı boşamadan şart yerine gelmeden dönülebilir mi? Yoksa bir Talâk gitmiş olur mu?

el Cevab:
Şartlı boşamadan geri dönüş yok. Koşulan şart gerçekleştiği anda boşama (boşama da kastedilen şekilde) gerçekleşir.

Mülahaza: Isa Selci
Şart koşan kişi şart yerine gelmeden pişman oluyor bu şart akraba komşu hakkına aykırı konulmuş Bir şart olduğu için komşu ve akraba hakkı gözetilerek şart yerine gelmeden dönüş yapmak daha hayırlıdır diye düşünerek yapılsa damı aynı hüküm geçerlidir?

el Cevab: Boşama kastedilen şartlı yeminlerde pişman olsanız da geri dönüş yok. Örneğin 2017’nin sonunda boş olursun denilse boşama o tarihte gerçekleşir… Aynı şekilde evden çıkarsan boş ol denilse evden çıkıldığı anda boş olur.
Bu cümleler yemin üslubunda boşama olduğundan esas olan boşama cümlesidir. Yemin esas olsaydı boşama kastedilmemiş olsaydı yeminin kefareti verilir ve sözden geri dönülürdü.

Bazı Hanefi mezhebine mensup olmayan zevat 4 mezhebin ittifakının da dışına çıkıp muallak boşama denilen bu vartadan kurtuluş yolları olabilir demişlerdir. Ama benim mensup olduğum usul ve mezhebe uymayan fetvayı vermem söz konusu değil.