Hit (77) F-1285

Yiyeceklerin Ve Yemeklerin Müskir Olan Rakı, Şarap Katılarak Pişirilmesinin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-03-25 Güncelleyen : /2020-03-25

Soru: Hocam, kimyacılar alkolün 78 santigrat derecede uçtuğunu söylüyor. Yemeklere çikolatalara katıldığında kaynatıldığında kendisi çok kısa surede uçar, kalmaz deniyor. Bu bilimsel olarak böyle ise, alkol katılan yiyecekler pişirilme dereceleri, saatleri bilinince yenmesi caiz olur mu?

el Cevab: Yiyeceklerin ve yemeklerin müskir olan rakı, şarap vs. katılarak pişirilmesi haramdır.

Yiyeceklere ve içeceklere uçucu olduğu düşünülerek alkol (sarhoş edici) katılması da aynı hükümdedir. Fiil haram fiildir.
Müslüman bunu yapmamalıdır.
- Meyvelerden vs. den sıkılarak elde edilen içeceklerden sarhoş edici özelliği kazananlar kaynatırlar ya da başka bir yolla sarhoş edicilikleri giderildiği takdirde içilmeleri ve kullanılmaları caiz olur.
-Kimyacıların her alkol dediği dini açıdan sarhoş edici özelliği yoksa yenilmesi ve içilmesi haram olmaz. Bu kimyacıların isimlendirmesidir o kadar.

Ek: Peygamberimizin sarhoş edici şeyleri alana aracılık edene, satana vs. Allah lanet etti sözünü aklınızda tutarsanız bir Müslümanın içki ve türevleriyle yemek pişiremeyeceğini idrak edersiniz.

أتانِي جِبْرِيلُ فقالَ: يَا محمَّدُ! إنَّ الله عَزَّ وجلَّ لَعَنَ الخَمْرَ وعاصِرَها ومُعْتَصِرَها وشارِبَها وحامِلَها والمحْمُولَةَ إلَيْهِ وبائِعَها ومُبْتاعَها وساقيهَا ومُسْقِيهَا

Bu sebeple bir Müslüman'ın hiçbir şekilde dahli olmayan bir şekilde önüne şarapla pişirilmiş bir yemek gelse -başka da yiyecek bir şey bulunmasa - şiddetli açlık ve zaruret hali dışında o yemekten yemesi caiz olmaz.