Hit (169) F-1258

Kadınların ve Erkeklerin Birlikte Çıplak Bulunmalarının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Avret ve Açılması,Hamam
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : Sümeyye/2019-09-26 Güncelleyen : /0000-00-00
Özelden Gelen Soru:
Sauna, plaj hamam banyo gibi yerlerde (hatta asker ocaklarında banyolarda dahil) örtüsüz olarak (çıplak) banyo yapmak, traş olmak, vücut bakımı, masaj yaptırmak ve bu arada kadınların kadınların avretine erkeklerin erkeklerin avretine bakması dokunması (masaj vs.) caiz olur mu?
 
"Bende olan sende de var nolacak ki " söylemi kadınlar arasında çok yaygın, bu doğru mu?
-Kadınların çıplak gördükleri diğer kadınları bir başka kadına ya da eşlerine anlatmaları hakkında bir yasak var mı bu evliliğe teşvik için caiz olur mu yoksa olmaz mı?
 
el Cevab:
Bu sorunun hamamlara girmek ve çıplak banyo yapmak ile alakalı kısmı daha önce cevaplanmıştı. Adminler linkini ekleyecektir.
 
Kadının kadına avretinin göbek diz kapağı arası olması sebebiyle hamamlarda serbest yıkanırken ya da tamamen örtüsüz yıkanırken ki hallerini diğer bir kadının görmesi (tıbbi ya da hayati ihtiyaç zaruretleri vb. hali dışında) haramdır.
Bu hükme delil olan hadisler;
 
Hadis 1:
Ebu Said el Hudari (ra)dan;
"Erkek erkeğin avretine bakmasın, kadın kadının avretine bakmasın, erkek erkekle bir elbise (yatak vs) içinde çıplak olarak bulunmasın. Bir kadın başka kadınla aynı şekilde çıplak bulunmasın yatmasın."
Bkz.
عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْريِّ - رضي الله عنه - أَنَّ رَسُولَ اللّهِ صلّى الله عليه وسلّم قَالَ: "لاَ يَنْظُرُ الرَّجُلُ إِلَى عَوْرَةِ الرَّجُلِ وَلاَ الْمَرْأَةُ إِلَى عَوْرَةِ الْمَرْأَةِ، وَلاَ يُفْضِي الرَّجُلُ إِلَى الرَّجُلِ فِي ثَوْبٍ وَاحِدٍ، وَلاَ تُفْضِي الْمَرْأَةُ إِلَى الْمَرْأَةِ فِي الثَّوْبِ الْوَاحِدِ"
 
 
Hadis 2:
Ebu Said el Hudari (ra)dan;
İnsanların en şerlilerinden birisi eşiyle birlikte olupta sonrasında onu başkasına anlatandır.
Bkz. [2]
 
عن أبي سعيد الخدري رضي الله عنه: «إن من أشر الناس عند الله منزلة يوم القيامة الرجل يفضي إلى امرأته وتفضي إليه ثم ينشر سرها».
 
 
Hadis 3:
İbn Mesud (ra)dan;
Efendimiz buyurdular ki; kadın kadınla çıplak olarak temas etmesin ona bakmasın sonra da gidip gördüklerini eşine sanki eşi kadını çıplak görmüş gibi olacak şekilde anlatmasın.
Bkz. [3]
 
 عن ابن مسعود رضي الله عنه أيضاً قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: «لا تباشر المرأة المرأة فتنعتها لزوجها أو تصفها لزوجها أو للرجل كأنه ينظر إليها
 
Hadislerin delil olduğu hükümler;
- Bu hadislerdeki yasaklamalar kadınların kadınların avretlerine, erkeklerin erkeklerin avretlerine bakmalarına yasak getirmektedir. Bu yasaklama haramlık hükmü ifade eder.
- Bende olan sende de var lafı açık şekilde efendimizin emrine muhalif bir laftır. Büyük bir hatadır.
- Sağlık saunalarında ya da askerlik kurumlarının genel banyolarında çıplak, herkesin içinde çırılçıplak banyo yapılması da dinimize göre haramdır. Çıplak olanlara bakılması da haramdır. Böyle bir durumun oluşmasını ilgililer kanuni düzenlemelerle ve eğitimle engellemelidirler.
- Kadınların çıplak gördükleri diğer kadınları eşlerine ya da yakınlarına anlatmaları vasfetmeleri vücudu hakkında mahrem bilgiler vermeleri de haramdır. Hadisler bunu da açıkça ifade etmektedir.
 
Evlilik ilişkisini kadının annesine ya da kız kardeşine ya da arkadaşına anlatması, aynı şekilde erkeğin evlilik ilişkisiyle alakalı olanları bir başkasına anlatması haramdır.
Bu hükmün tıbbi bir sebeple doktora ya da psikologa ya da boşanma vs. bir başka sebeple gerektiği kadar hâkime ya da âlime anlatılması zarurete binaen caiz olur.

[1] Buhari es Sahih, h no: 5049
[2] Müslim es Sahih h no: 1437
[3] Buhari, es Sahih, h no: 5050.