Hit (411) F-1257

Döl Nikahı Yapmanın Hükmü

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2019-06-16 Güncelleyen : Fıkıh Dersleri/2019-06-16

Soru: Evli bir insan eşi (kadın) sebebiyle çocukları olmuyorsa bekâr bir kadınla "döl nikâhı" yaparak ondan çocuk sahibi olabilir mi? 
Rahmi döl tutmayan kadının yumurtası alınarak başka bir kadın kiralık rahimle çocuğa anne yapılsa bu yöntemle bebek sahibi olmak caiz olur mu kiralık rahim sahibi kadının evli ya da bekâr olması döl sahibi erkekle nikâh kıyıp kıymaması açısından durumu özetler misiniz?
Kadın çocuğu doğurunca, kanunlarımız açısından ve Dini açıdan bu sorun olur mu?

el Cevab: Döl nikâhı normal nikâh şartlarını içerirse normal nikâh gibi caiz olur. Siz sadece nikâh kıydığınız kadını döl tutmayan eşinizden alınan yumurtaya mekân yapmış olursunuz. Nikâhın sahihliği açısından caizdir. 
Ama başka bir kadının yumurtasının nikâhı altındaki bir diğer kadının rahmine konulması konusunda düşünmek lazımdır. Yapılsa bundan had cezası gerekmez. Ama o kadın da yumurta sahibi kadın gibi doğacak çocuğun annesi olacaktır. Bu müşkildir.

Kiralanacak rahime aynı işlem nikâhsız olarak yapılıp çocuk sahibi olunsa bu caiz olmamaması gerekir. Kadının rahmine nikâhsız girilemez. Nikâhsız faydalanılamaz. Çocuk ondan doğacağı için nikâhsız doğum yapmış olacaktır. Bu dini değerlerin dejenere edilmemesi gerekir. 
TC kanunlarında bu durum düzenlenmiş midir bilmiyorum. Hukukçularla biraraya geldiğimde soracağım. Ama artık hukukçularımız olaya ticari açıdan bakıyor. Her merak ettiğimiz soruyu soramıyoruz. Yazıhaneye gelin falan diyorlar. 

 İslam hukuku açısından taşıyıcı annelik / Ayşe Şİmşek 
   
Yapay Döllenme Yöntemleri Ve Taşıyıcı Annelik / Yasemin Erol