Hit (157) F-1237

Sağlık Sebebiyle Göğüslerini Aldırmanın Hükmü

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan :
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2019-05-07 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Birinci derece yakını kalıtsal bir hastalığa yakalanmış bir kadın tedbir amaçlı olarak göğüslerini aldırsa caiz olur mu? (Şubat 2018)

el Cevab: Yazdığınız çerçevede tedbir amaçlı bu işlemin yapılması ya da yaptırılması caiz olmaz. 

Koruyucu hekimlik adı altında doktorların çok sorumsuz tavsiyeleri olabilmektedir… Öncelikle bir doktorun buna benzer tavsiyelerini mutlaka başka birkaç doktora sormak gerekir. Eğer sorulan bütün doktorlar aynı şeyi tavsiye ya da emrediyorsa bu defa da bunu birden fazla fakihe sormak gerekir. 

Allah kalbinizi rızasının olduğu çözümlere açsın. Amin.

Mülahaza: Selçuk Kürüm 
Bütün doktorlar aynı şeyi söylerse, fakihlere neyi soracak?

el Cevab: Doktorların vereceği bilgi bu tür bir tıbbi işlemin hayati olup olmadığı açısından önemlidir. Ama doktorlar pek çok tedavi türünde dini değerleri bilmediklerinden ya da bu değerlerle kayıtlanmadıklarından bunu yapın şunu yapın gibi şeyler söyleyebilmektedirler. Hasta doktordan alacağı bu tıbbi raporu islami ilimler uzmanına söyleyip doktorun tavsiye ettiği fiilin dinimiz açısından bir mahzuru olup olmadığını öğrenmesi gerekir. 
- Beyin ölümü tıbbi bir kavramdır mesela. Ama fıkhi açıdan ölüm ruhun bedenden çıkmasına denilir. Ruh görülmediğinden beden üzerindeki emarelerine bakılarak ölümün gerçekleştiğine hükmedilir. 
Doktorun beyin ölümü dediği şeye dayanılarak şahsın öldüğüne hükmedilemez.