Hit (361) F-1230

Seferilik Nasıl Oluşur

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Seferilik
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2019-05-07 Güncelleyen : /2019-05-07

Soru Sahibi: Emre Bitiş (15 Ağustos 2018)
Soru 1: Seferi olarak bi yer düşünün 80 km orada kaldık sonra 120 km gittik geri geldik 80 km olan yerde kalmaya devam ettik. Biz döndüğümüz zaman orada kalana dek seferi miyiz? 
Soru 2: İdo ile Bursa seferi midir?

el Cevab: Oturduğunuz yerden 80 km uzağa gittiğinizde orada seferi sayılmazsınız. 80 km uzaklıktan itibaren başka yerlere gittiğinizde 90 km yi aşarsanız seferi olursunuz. Sonra evinize 80 km mesafedeki yere gelip orada konaklamaya başlasanız evinize dönünceye kadar seferi olursunuz. Seferiliğiniz oturuğunuz mahalle ya da kasabanın sınırlarından içeri girince biter. 
İdo ile Bursa yolculuğundan seferi olursunuz. İdo ile Mudanya’ya geçiş sebebiyle de seferi olursunuz. İdo ile Bursa’ya geçmek için yola çıkıp Mudanya’dan Bursa’ya değil de Yalova’ya yönelseniz İstanbul’da yaşadığınız kasaba sınırlarına girinceye kadar seferi olmaya devam edersiniz. 
-İstanbul’dan Çınarcığa ya da Yalovaya geçseniz ve orada otursanız seferi olmazsınız.
 
Mülahaza: Emre Bitiş 
80+10 mu olacak 80+90 mi olacak?

el Cevab: Devamlı ikamet ettiğiniz ev ya da şehirden uzaklığı esas alacaksınız. İstanbul Kartal da oturan birisi Bursaya 85 km kat ederek (yani bir yerlerde ek yol katederek) gitse ve 90 km ye yakın bir yol kat etse yolculuk hükümlerine tabi olur. 
Mesela Kartal da oturan birisi denizden değil karadan körfezi dolaşsa ve Yalovaya ulaşsa seferidir. 
-Kartaldan yola çıkan birisi Yalovaya gelse Yalova, Çınarcık, Armutlu, Gemlik, Bursa yoluyla Bursaya ulaşsa seferidir. 

Bursaya seferi olmayan birisi Bursa ilerisinde bir yere kadar uzaklaşıp 90 km den uzak bir yere sefer etmiş olsa seferidir. Zira artık Bursa dönüş yolunda bir konaklama teri statüsüne dönüşmüş olmaktadır.

Mülahaza: Ayse Ersoy Özaydın
İstanbuldan Yalovaya vapurla geçsek seferi olmuyor muyuz? Doğru mu anlıyorum.

el Cevab: 90 -120 km arası bir mesafe yolculuk mesafesidir. Yalova Kartal Yalova Yenikapı arası 25-40 km arasındadır.

Mülahaza: Ali yüksel
Hocam affınıza sığınarak bir şey soracağım. Oturduğumuz mahalle, köy, kasabanın sınırlarını mı ele alacağız yoksa ilin sınırlarını mı?

el Cevab: Oturduğunuz yerleşim merkezinin sınırlarının esas alınması genel kuraldır. 
Ama birbirine yakınlaşmış ve büyük şehir olmuş şehirlerde dere deniz nehir ülke ile ayrı olan yerleşim merkezlerinde şehrinizin değil ülkenin, ya da denizin bir tarafının, ya da köprünün öbür tarafının esas alınması caizdir. 
Özel durumları bir hocaya sorup fetva alarak yapmak uygun olur.

Mülahaza: Oğuz Deniz Mustafa
Şöförlük yapıyorum günde İstanbul içi 200 km yol gidiyorum. Ne yapmam lazım. Ben normal namazımı kılıyorum.

el Cevab: Oturduğunuz ev ve şehir merkezli olarak şehrinizden çıkıp 90 km uzaklaşıyorsanız seferilik yol mesafesine ulaşmış olursunuz. Yolculuk için diğer krıterleri ondan sonra incelemeye almak gerekebilir. Ama aynı şehir içerisindeki hareketler belirli bir çap içerisindeki hareketler meslek icabı kat edilen mesafeler. Belirli bir banttaki ileri geri hareketler yolculuk olmaz.
İstanbul da hangi güzergâhlarda çalıştığınızı yazın. Yaka değiştirip değiştirmediğinizi belirtin. Hangi tür araca şöförlük yapıyorsunuz belirtin. 

Mülahaza: Ömer yasin gürleyen 
Ben uçakla İstanbuldan Kayseri Urfa ya da Antepe gidiyorum 1 saatlik mesafe. Bu şartlarda da seferi oluyorum değil mi?
Peki vay efendim 1 saatlik yol uçak var ne seferisi seferi olmaya gerek yok demenin herhangi bir hükmü var mıdır? Çünkü hüküm olarak seferiyiz, buna muhalefet mi etmiş oluyoruz bu durum tam olarak nasıl cevaplanabilir?


el Cevab: Seferilik kriteri yorulma değil yolculuktur. Yolculuğun ölçüsü de yürüyerek ya da binek hayvan yürüyüşüyle üç günlük yoldur. Bu krıter yaklaşık olarak ortalama 90 km (80-120 km arası)dir. Bu mesafeye gidip gelen yolcu ve seferidir.
Bu standartların oluştuğu yolculuklar da esas olan allahın verdiği izne uygun davranmak ve seferi namazı kılmaktır. 

Önceki cevaplar da Elmalılı Hamdi hocanın bu konuda cumhura muhalif fetvasını krıtik etmiştim. Onu inceleyebilirsiniz.

Daha Önce Paylaşılmış Seferilikle İlgili Bazı Sorular Ve Cevapları İçin Tıklayınız;