Hit (609) F-1150

Seferi Olanlar Mukim İmamla Namazlarını Nasıl Kılmalı

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Seferilik
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2017-03-02 Güncelleyen : /2017-03-02

Soru: Seferi olan bir bayan camide cemaatle imama uyarak namaz kılmak isterse bu namazı seferi olarak mı yoksa mukim olarak mı kılar?

el cevab:
Namazdaki imam mukim ise onunla birlikte mukim gibi kılar. 
İmam yolcu ise onunla birlikte namaz kılan yolcu olanlar onunla birlikte selam verirler mukim olanlar namazlarını tamamlarlar.

Mülahaza: Zeynep Kılıç 
Peki artık şehirlerin büyükşehir olması hasebiyle "yolculuk il sınırının bittiği yerden hesaplanır" diye bir kaideyle İstanbul-Sakarya arası 126 km iken seferilikten düştü diye fetva veren cemaatler var. Nedir bu işin esası? Gerçekten zamana göre hüküm değişmiş olabilir mi?

el Cevab:
Aralarındaki mesafe yolculuk mesafesine ulaşmayan şehirlere gidiş gelişler elbette yolculuk hükümlerine tabi olmaz. 
-İstanbul gibi büyük şehirler onlarca ilçenin sınırlarının birbirine bitişmesinden meydana gelmektedir. 
Şehir dışına ve yolculuk mesafesine çıkarken yaşadığınız ilçenin sınırlarını esas alırsınız. Zira esas olan yaşadığınız yer ile gitmeyi istediğiniz yere normal yürüyüş ve konaklama ile üç günlük mesafeye gitmenizdir. Bu durum örneğin fatih ilçesinde yaşayan bir insan için fatih ilçe sınırlarından çıktıktan sonrası için hesap edilir. Üç günlük yol 90 ila 118 km lik mesafedir. Bu mesafe ye giderseniz yolculuk hükümlerine tabi olursunuz. 
İstanbul da bu durum fatih ilçesi için oluşuyor ama kartal ilçesi için oluşmuyor olabilir. 
Buna göre örneğin kartaldan Sakarya’ya giden birisi yolcu olmayabilir. Ama fatihten hareket eden birisi yolcu olur. 

Birbirlerine bitişmiş şehirlerde dikkate alınması gereken sizin asayiş, adalet, meslek icrası ve asli ihtiyaçlarınızı temin ederken bu ilçe sınırları içerisinde ihtiyaçlarınızı görebilmenizdir.