Hit (3477) F-108

Kolonya, Parfüm Kullanmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Abdest,Parfüm
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2003-01-15 Güncelleyen : /2019-05-19

Soru: Kolonya, Parfüm, Rollon Kullanmak Abdesti Bozar mı?

el Cevab: Abdesti bozmaz. Ama namaz içlerindeki necaset miktarına göre namaza mani olma çokluğuna ulaşan miktarda bedene ya da elbiseye sürülürse namaz bu sebeple sahih olmaz.

Soru: Bir bayanın koku sürünüp sokağa çıkması caiz midir?


el Cevab: Kadınların koku sürünmeleri süslenmeleri kadınlıklarının gereği ve kemalindendir. Kadının süslenmesi övülmüştür ve süslenen kadınlar ecir kazanırlar. 
Evleri veya kapalı ortamlarında, yabancıların bulunmayacağı ortamlara çıktıklarında -özel araba vs ile- koku ve süslenmelerini korumaları caizdir. Yabancılara görünmemek ve yabancıların kokularını duyumsamamaları şartıyla tabii ama kadınların, koku, parfüm gibi gizlenmesi zor süslerle yabancıların bulunduğu ortamlara çıkması ise efendimiz tarafından yasaklanmıştır.

Ebu Musa el eşarinin naklettiği rivayette efendimiz;
Bir kadın koku sürünmekle yabancıların ilgisini çekmeyi kast ederek koku sürünüp evinden akarsa zina etmiş hükmündedir, buyurmuşlardır. [1]
Bu zina bilinen zina değil koklamanın zinasıdır. Tokalaşmakta elin zinasıdır hadîsi şerifindeki zina gibidir, günümüz insanından dini bilgi birikimi az olanların örtünme emrini uygulama hassasiyetinde olmayanların, koku sürünüp çıkılması zinadır, şeklinde uyarılıp incitilmemesi gerekir.
Hadisi şerifteki ifadedeki zinadır nitelemesi, zina hükmündedir demektir ve kadınların bu konuda hassas olmalarını hatırlatma gayesine matuf olarak bu niteleme yapılmıştır.


Soru: Erkeklerin parfüm sürme hükmü nedir, örn: şuan benim evimde 55 cc alkollü parfümler var, fakat sürmüyorum, sürersem abdest alabilir miyim, namaz kılabilir miyim, kur’ana dokunabilir miyim?

el Cevab: Parfüm içinde necis madde barındırıyorsa ve el ayası kadar bir alanı aşıyorsa bedene ya da elbiseye sürülen miktar namaza manidir. Uçuşan özellikliyse uçma müddeti içinde namaz kılınmamalıdır ya da namaz kılınması gerekirse o uzuv ya da elbisenin o bölgesi yıkanmalıdır. 
Tabii içeriğinde dini açıdan necis olan unsurlar varsa. Yoksa mesela salt kimyevi karışımlar hakkında açık bir hüküm yoktur. Mesele cevaz düzleminde kalır. Bir maddeye genel manada alkol denilmesi onu haram olan necis alkol grubuna sokmaz kokusu zarar vermez, kalıntısı da zarar vermez. Ama namaz kılanlara eziyet etmemeli ve güzelde olsa rahatsızlık verebileceği unutulmamalı.

Hocam içinde alkol var ona ne diyeceksiniz sürülen elbiseyi necis yapmaz mı?

el Cevab: Bildiğimiz alkol ve o özelliği taşıyan alkol ismi verilen her şey necistir. Azı namaza mani değildir. (yıkanması daha uygundur tabii) çoğu mani olur az ve çokluk ile ilgili nitelemeyi yapmıştım daha önce. Alkol ismi verilen diğer kimyasallar hakkında hüküm alkoldeki illet onlarda da varsa onlara da geçerli olur. Yoksa sıvı ve türevi yiyecek içecek ve boyaların bedene ya da elbiseye değmesi direk olarak namaza mani olmaz.

Talik:
1-Kadın ve erkeğin koku sürmesi caizdir. Hatta fazilettir, sünnettir. 
2-Parfüm içeriğindeki alkol esasen müskir olup haram olan alkol değildir. Bu alkol, uçucu nitelikli bir maddedir. Müskir (aklı uyuşturucu niteliği ) olan alkolün içilmesi de haramdır. Üzerimize bulaştığında yıkanılması da gerekir. Bu nitelikte olmayan alkol namaza mani olmaz. 
3-Kadınlar koku sürünmüş olarak evlerinden çıktıklarında o kokuyu yabancı erkeklerin hissetmesi ortamlarına girmemelidirler. Girerlerse haram olan bir fiil işlemiş olurlar. Sadece koku sürünmüş bir kadın arabasıyla gidip okuldan çocuğunu alıp gelse bu ortam oluşmazsa bu haram olmaz. Ama efendimizin uyarısı dikkate alınmamış olduğundan yasaklanılmış mahzur olan; -yabancı erkeklerin hissetmesi -durumu oluşmadığından fiil mekruh hükmünde olur. 
4-Güzel koku ve müskir sıfatı olmayan alkollü parfüm namaza mani olmaz.

 


[1] en Nesai, es Sünen VIII.153