Hit (1952) F-1062

Kadın Eşinin Anne-Babasına Bakmakla Ya Da Hizmet Etmekle Dini Açıdan Mükellef Midir?

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2010-02-16 Güncelleyen : /2020-03-27

Soru: Kayınvalide kayınbaba 3 tane gelini olup, diğer 2 geline yapamadıklarını 1 tanesine yapmaya çalışsa ve o gelini artık takatinin üstünde bir sabra sürüklense ve dayanamasa durumu nasıl değerlendirmeli. Diğerlerine verilen serbestliği kendine de verilmesini istemem dinimiz açısından nasıl değerlendirilir, mesela misafir olarak geldiklerinde büyük eltimde 3 hafta küçük eltimde 1hafta, bende 1.5 ay kalsa bu adalete sığar mı? Küçük eltimin her yaptığını hoş görüp benim en ufak hatalarımı eşime söylemeleri beni daraltıyor. Mesela kışın İstanbul’a misafir olarak geliyorlar ki, ben evlendikten sonra davetim üzerine bu adet başladı. Ben misafiri ağırladıktan sonra sıra diğer oğluna geldi. Davet beklediler fakat olmayınca kendileri telefon açıp oraya gittiler. Bir hafta sonunda tekrar bana dönüş yaptılar çünkü küçük eltim tatile gitti. Madem gidecekti sizi önceden alsaydı ya da bu yaptığı normal mi dediğimde ben birşey diyemem diyorlar. Ama her sene geldiklerinde bir oyun çevirip 1 hafta bakıyor. Büyüklerde artık İstanbul’a geldiklerinde ve ilerisinde yaşlandıklarında hep benimle kalmak istiyorlar, ama bu benim karakterim için inanılmaz bir eziyet. Ben bunu kaldıramam. İstiyorum ki sırayla dönsün. 
Başınızı ağrıttım ama ben böyle bir sorumluluk almak istemiyorum. Bir gelin olarak kayınbaba kayınvalide hizmeti görme mecburiyeti var mıdır varsa kaynak nedir?
Şimdiden teşekkürler

el Cevab:
İslam olmak demek; Allah’tan gelen inanç amel ve ahlak değerlerine uygun inanmak yaşamak ve davranmak demektir. 

Allah insanlara genel yükümlülükler verdiği gibi evli kadına ayrı evli erkeğe ayrı bekar erkeğe ayrı bekar kadına ayrı görevler, sorumluluklar vermiştir. Kadınlara ve erkeklere getirilen benzer yasaklar olduğu gibi ayrı ayrı farklı yasaklar da vardır.

Aile kuran bir kadın ve erkek iman çerçevesinde evlenmelidir ve iman değerleri çerçevesinde hayatlarına düzen vermelidirler. 
Aile kuran kadın, eşine yardımcı olacaktır. Aile kuran erkek de eşine hürmet edecek ve ona takat getiremeyeceği yükler yüklemeyecektir. 

Evin hanımının kocasının bakmakla yükümlü olduğu aile büyüklerine karşı sorumluluğu vardır. Ama bu sorumluluk eşin haklarından olarak vardır. Kayınvalide veya kayınpederin gelin üzerindeki haklarından değildir. 
Buna göre gelinin erkeğin aile büyükleriyle alakası saygı hürmet çerçevesindedir. Evde hizmetçi ve emir eri türünde değildir. 
Kadının eşinin bakmakla yükümlü olduğu bireylere bakmakta eşine yardımcı olması eşine yardımcı olma görevidir. Eşinin sorumluluklarını tamamen üstlenme sınırına vardırılmamalıdır. Kayınpeder ve kaynana; Kadının asıl görevi olmadığından (oğullarına yardım eden bir birey olan) oğullarının eşine saygıda kusur etmemelidirler. 
Bazı halkımız arasında gördüğümüz gelinlere kaynana bakışı kesinlikle İslam’a aykırıdır. Ve Bu adil olmayan dinimizde de yeri olmayan tavırlar içeren üslup sebebiyle aile dağılmaları ve gelinlerin eziyet çekmeleri çok yaşanmaktadır.

Gelinlerin de eşlerinin ailelerinden sorumlu olmayı istemedikleri de hatta erkeğin anne babasını eve almama ''dalalet=ve kebirası''na kapıldıkları da gözlemlenmektedir.
 
Netice de:
Anlattığınız durumda kendi hakları olmayan bir yetkiyi kullanan ve gelinlerine zulüm durumunda olan kayınvalide ve kayınpeder örneği gözlemlenmektedir. 
Bunun sebebi erkeğin eşinden talep etme hakkı olan bir hakkın mecrasından çıkarılmasına seyirci kalmasıdır.
Kadının erkeğin ailesine hizmet etmesi dini bir hak ve yetkidir ve sınırı vardır. Erkek bu sınırı korumazsa günahkar duruma düşecektir. Erkeğin yetkisini kullanmayı yetki sınırlarına döndürmesi ve anne babasını da bu konuda allahın ve Rasulünün ölçülerine uymaya davet etmesi ve eşiyle ilişkilerinde bu ölçülere azami derecede uymalarını temin etmesi gerekir. Bunu sağlamayan erkek büyük günah sahibi olacaktır ve ahirette azap çekme durumunda olacaktır.
Kadın eşine itaat etmezse ya da edemezse de mazur olabilecektir.

EK:
Kadının eşinin ailesine hizmet etme sorumluluğu değil eşinin yardımı çerçevesinde eşinin bakmakla yükümlü olduğu şahıslara hizmet etmesinde ona yardım etme sorumluluğu vardır. 
Bu fetvanın genel ve özel delilleri: 

Aşağıdaki linkleri inceleyiniz;

Kadınlar Erkeklere İtaat Etmekle Emredilmişlerdir

Kadınlar Eşlerine Hizmet Etmekle Mükellef Midir?

İslamda Haklar, Gelinin Eşinin Ailesine Bakmak İstememesinin Hükmü, İslamda Övülen Ameller

Kadınlar Ve Genç Kızların Evlerinden Çıkarken Velilerinden İzin Almaları Gereğinin Delilleri

Erkek Hocadan Genç Kızların Ders Almalarının Hükmü, Genç Kız Velisinin İzni Olmadan Evinden Ayrılabilir mi  

Kayınvalide Gelin İlişkisi, Şeri Bir Mazeret Olmadan 3 Günden Fazla Küs Kalmanın Hükmü

(Sılai Rahim) Anne ve Babanın İzni Olmadan Akraba Ziyaretinin Hükmü