Hit (1418) F-1045

Hayırlı İse Olsun Değilse Rabbim Hayırlı Kılsın Diye Dua Etmenin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Dua
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2006-12-15 Güncelleyen : /2020-04-14

Soru: Bir şey isterken hayırlısını istiyoruz her zaman fakat ben sözlüyüm kopma derecesindeyiz ben dua ederken hayırlısı ise olsun hayırlı değilse de rabbim hayırlı kilsin diye dua ediyorum bunun mahsuru var mıdır?

el Cevab: ''Hayırlısı ise olsun hayırlı değilse de rabbim hayırlı kılsın'' şeklinde dua etmek caizdir. 
Hayırlısı ise olsun hayırlı değilse olmasın, şeklinde dua ederseniz bu da caizdir.

 

Soru Sahibi: Fatma Altnky Kuzhan
Soru: Dualarımızda hayırlısını istemek yanlış mı ne istiyorsak direk istemeliyiz. Misal Allah’ım hakkımda hayırlısı olsun demek gibi. Bu şekilde dua edilmesi yanlış mı? (2018)

el Cevab: "Allah’ım senden bunu ..... bana lutfetmeni niyaz ediyorum." şeklindeki dua kalıbıyla bir ihtiyacını istemek caizdir, normaldir.

Allah’ım şu konuda ya da bütün konularda senin katında hakkımda hayırlısı ne ise onu bana lutfet demek tekke ve zaviyelerde öğretilen yüksek edeplerden biridir.
"Allah’ım dünya hayatı imtihan yeri fitnelenip sınanma yeri. Sen bizim fitnemizi dinimizde yapma, dünyayı tek emelimiz haline getirme (bizi dünyalık peşinde koşmaktan başka bir ameli olmayanlardan kılma) tek bildiğimiz şeyin dünya olmasına izin verme", şeklindeki dua yine, istihare duası;
"Allah’ım eğer bu tereddüt ettiğim mubah olan fiil hakkımda hayırlıya onu bana lutfet, bana nasip et ama hakkımda dinim için ya da dünyam için hayırlı değilse onu benden beni ondan uzaklaştır..."
Bu manaları içerir.

"Siz dünya hayatını (dünyevi açıdan değerli olanı) daha önemsersiniz. Ama ahiret (ahirette içe yarayacak nitelikte amellerle meşgul olmanız ve Allah’ın rızasına uygun davranışlarda sebat etmeniz) hem daha hayırlı hem de daha süreklidir. "Ayetini de akılda tutarsanız, Allah’tan hayırlısını istemek” erdemini delillendirmiş olursunuz.