Hit (2481) D-725

Ars Orıentalıs

Yazar İşl.Müd. : Sahibi :
Yayın Logosu : Yayın Dili :
Yayın Aralığı : Dergi Türü : Sanat
Ekleyen : /2014-08-29 Güncelleyen : /0000-00-00

Ars Orıentalıs

Doğu sanatları hakkında Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlanan yıllık dergi.

1934'te Mehmet Ağaoğlu’nun kurduğu Ars Islamica adlı derginin 1951'de yayınına son vermesi üzerine, bir dereceye kadar onun yerini tutmak üzere yayımına başlanmıştır.

Washington’da Freer Gallery of Art İle Smithsonian Enstitüsü Güzel Sanatlar Bölümü'nün beraberce çıkardıkları bu derginin ilk ciltlerinde Yakındoğu sanatları ile ilgili editörlüğü R. Ettinghausen, Uzakdoğu sanatları editörlüğünü ise M. Loehr üstlenmiştir. Yayın kurulu ise 1954'ten bu yana değişen pek çok ismi ihtiva etmektedir. Son ciltlerde yayın işleri sorumlusu olarak Oleg Grabar görülmektedir.
Ars Orientalis'in ilk cildi 1954'te yayımlanmış, 1984'te ise XIV. cildi basılmıştır. Bu on dört cilt bir-üç yıl aralıklarla, değişik hacimde, fakat daima çok temiz baskılı ve ciltli olarak çıkarılmıştır. İçinde İslâm, Türk ve Arap âlemine dair yazıların yanında Asya ve Uzakdoğu sanatlarına dair makalelere de yer verilmiştir. M. Loehr'e armağan olarak düzenlenen X. ciltte ise yalnız Çin sanatı ile ilgili yazılar bulunmaktadır. Oldukça hacimli olan II. cilt Freer galerisinin kurucusu Charles Lang Freer için 100. yıldönümü armağanı olarak hazırlanmış, V. cilt ise A. G. Wenley'e armağan olarak basılmıştır.

Ars Orientlis'te D. S. Rice. B. Gray, M. Loehr. R. Ettinghausen, B. W. Robinson. H. Stern, M. Van Berchem, R. Ghirsman, E. Kühnel, K. Otto-Dom. H. Terrasse, C. J. Lamm, E. Wellecz, F. Rosenthal, G. Martiny. J. Schacht, M. Cheham. E. Grube, H. Goetz. L. Golvin, J. Carsvvell, W. Denny ve daha birçok Türkİslâm, Yakın ve Uzakdoğu sanatları uzmanı tarafından yazılmış, pek çoğu hiç bilinmeyen konulara dair makaleler yer almaktadır. Türkler'den ise Kamer Ağaoğlu, Oktay Aslanapa, Nurhan Atasoy, Ahmet Ateş, Esin Atıl. Emel Esin, Güner İnal, Doğan Kuban ve S. Kemal Yetkin'in imzaları görülmektedir

abortion methods terminating pregnancy at 20 weeks articles on abortion
Adres :
Telefon :
Fax :
E-Posta :
Yayınlayan Kurum / Matbaa :
Yayınlandığı Ülke :
Yayınlandığı Şehir :
Yayın Başlangıç Tarihi : 1954
Yayın Bitiş Tarihi :
Yayın Sayı Adedi : 14